film

A közleményben emlékeztettek, hogy az NFI 2020 januárja óta nyújt támogatást a televíziós és streaming bemutatásra készülő alkotásokra pályázati úton. A Televíziós Döntőbizottság legutóbbi ülésén öt alkotás gyártására szavazott meg támogatást: dokumentumfilm készül Boban Marković sikerhez vezető útjáról, a sztálini-rákosi iskola brutális rendszeréről, az 500 évvel a mohácsi tragédia után feltárt tömegsírok antropológiai vizsgálatáról és a felvidéki magyarság anyaországhoz való visszatérésének meghiúsulásáról, valamint egy groteszk animáció Bárány Dániel rendezésében - sorolták.
A tájékoztatás szerint a Hevér Zoltán rendezésében 259 millió forintos támogatásból készülő Magyarország a második hazám - Boban Marković portré című film bemutatja a balkáni rézfúvósok királya címre törő Marković útját a világhírnévhez, melyben nagy szerep jut a szerb-magyar hagyománynak és barátságnak is.
A kommunizmus gyermeke címmel készülő dramatizált dokumentumfilm fókuszában Pfeiffer Ede János áll. Az ő 1958-ban Angliában megjelent azonos című naplóregénye alapján - részben fikciós jelenetekben ábrázolva - a sztálini-rákosi iskola brutális és erkölcstelen rendszerébe nyújt bepillantást a film egy diák szemszögéből, aki szarkasztikus humorral próbálja traumáit feldolgozni, mígnem az öngyilkosság szélére sodródik.
1956-ban fegyvert fog és részt vesz a forradalomban, melynek vérbefojtása után nyugatra menekül, ahol jeles tudós, író, politológus, egyetemi tanár, az Egyesült Államok elnöki szakértője lesz. A Harcsa Béla rendezésében, 24 990 000 forint támogatásból készülő alkotás Pfeiffer Ede János nővére, Neszlényi Pfeiffer Judith narrációjában követi az életutat, aki maga is 56-os forradalmár, ma Kaliforniában élő zongoraművész, zeneszerző.
Laczkó Sándor dokumentumfilmje, a 23 481 500 forintos NFI-támogatást elnyert Érzelmek és valóság bemutatja, hogy a felvidéki magyarság közel húsz évig várt a napra, hogy újra Magyarországhoz tartozhasson, a magyar idők hat évét azonban megpecsételte a második világháború és az elvárásokat felváltotta a valóság.
A 150 millió forintos támogatásból készülő Mohács 500 című dokumentumfilmben az 500 év után a feltárt tömegsírokból előkerült csontvázakat antropológusok, régészek vizsgálják. A koponyákból készült arcrekonstrukciókból életre keltett alakokat követi Kiss Stefán Mónika rendező-producer alkotása a csata előestéjétől egészen a tragikus végkifejletig.
Több fesztiválnyertes alkotását követően Toxic címmel, 29 millió forintos NFI-támogatásból készül Bárány Dániel új animációja. A groteszk szerzői rövidfilm főhőse egy huszonéves fiatalember, akinek nőkkel való kapcsolatára árnyékot vet halott anyjának nyomasztó emléke - olvasható a közleményben.
Fotó: NFI