zene

A szerző, Meczner Vera miután megszerezte kereskedelmi-közgazdász diplomáját, az Óbudai Társaskörben volt gyakornok, majd négy éven át az Armel Operaverseny és Fesztivál produkciós vezetőjeként dolgozott. Ezt követően, 2012-ben elvégezte az angliai University of Warwick, Cultural Policy and Management mesterszakát, tanulmányait követően pedig gyakornokként vett részt a Birmingham Contemporary Music Group munkájában. Hazatérése után megalapította a Gradus Művészügynökséget, melyben jelenleg kilenc alkotó- és előadóművészt képvisel, különböző művészeti ágból.
Ámbár a könyv alcíme jól mutatja az elsődleges célcsoportokat – olyan önmenedzselő művészek, akik szeretnék tudatosabban építeni a saját karrierjüket, valamint tudásukat továbbfejleszteni kívánó menedzserek –, mégsem tekintendő csupán tankönyvnek (a magyar művészetoktatásban hosszú évek óta fájó hiány egy, a kötelező anyagban szereplő ilyen tematikájú tantárgy, hiszen a tanulóknak nagy szüksége lenne PR- és szakjogi területeken való jártasságra). A szerző a bevezetőben leszögezi, hogy az előadó-művészet (elsősorban a klasszikus és kortárszene, a könnyűzene, valamint a színház és a tánc) területének kérdéseire koncentrál írásában, a képzőművészetet például teljesen különállónak tekinti a menedzsment vonatkozásában. Az elsődlegesen megcélzott olvasók mellett azonban – köszönhetően a számos szórakoztató, a való életből merített történet és példa bemutatásának –, az új kötet érdekes olvasmány lehet a szélesebb közönség számára is, betekintést engedve a művészek világába. Annak ellenére, hogy a szerző külföldön is szerzett tudást és tapasztalatot a művészeti ügyvitelt illetően, kiadványában a művészetmenedzsmentet tudatosan a hazai környezet sajátosságait figyelembe véve vizsgálja.
A Cser Kiadó gondozásában megjelent könyv érthetően és jól strukturáltan összegzi a legfontosabb menedzsment feladatokat, bemutatja a művész és menedzsere közötti munkakapcsolatot, ezenfelül kitér az ügynökségek működésének bemutatására is (a főfejezetek címei: 1. A művészmenedzsment helyzete, 2. Szereplők, 3. A művész-menedzser viszony, 4. Az ügynökség, 5. Menedzsment a gyakorlatban, 6. A művész és a menedzser szerződése, 7. Kiből lesz sztár? és 8. A jövő zenéje). Teszi mindezt olvasmányos és szórakoztató stílusban, hazai és nemzetközi példákon keresztül mutatva be a témát, merítve mind a magas-, mind a popkultúrából, megosztva ezzel több mint húsz év, a művészetmenedzsment területén szerezett tapasztalatot.
A könyvbemutatón készült fotókat Németh Kata készítette.