bezár
 

építészet

2025. 03. 29.
Megvannak a Magyar Természettudományi Múzeum pályázatának nyertesei
Kihirdették a Magyar Természettudományi Múzeum építészeti tervpályázatának helyezettjeit
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Bjarke Ingels Group (BIG) és a Vikár és Lukács Építész Stúdió Kft. közös pályázata nyerte el az első díjat a Magyar Természettudományi Múzeum Debrecenbe tervezett új épületére kiírt építészeti tervpályázaton.

Ez a díjkiosztó jóval több mint egy tervpályázat eredményhirdetése, ma egyszerre ünnepeljük az építészetet és a természetet, a két legfontosabb ügyet, amit igazából nem is lehetne szétválasztani - mondta a díjátadón az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára.

prae.hu

A projekt új lehetőségeket nyit nem csak a város, de az egész régió számára, a turizmusban éppúgy, mint az oktatásban, a kutatásban, hosszú távon pedig a demográfiai folyamatokban is.

A helyszínnel kapcsolatban nem az a kérdés, miért Debrecenbe kerül a múzeum, hanem az, hogy miért csak most kerülhet oda. Az új épület bizonyítani fogja, hogy a hajdúsági vármegyeszékhelyen is lehet ikonikus épületeket alkotni, amely - kapcsolódva az állatkerttel - az egész Nagyerdőt új szintre emeli, komplex élményt nyújtva a látogatóknak.

A Bjarke Ingels Group (BIG) és a Vikár és Lukács Építész Stúdió Kft. közös pályázatában megjelenő épület úgy "ikonikus", hogy közben illeszkedik a környezetbe, identitást erősít, de önmagában is olyan alkotás, amelyhez kötődni lehet és amely lenyűgöz.

A csaknem 23 ezer négyzetméteres új épület tervpályázatának díjátadóján Bernert Zsolt, a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgatója a múzeum történetét idézte fel.

Kiemelte, hogy Debrecen azért jó helyszínválasztás az önálló épületnek, mert az egyetemen zajló kutatások, az itt tanuló hallgatók a legfontosabbak a gyűjtemény számára.

Martha Thorne, a tervpályázatot elbíráló zsűri tagja, az építészeti Nobel-díjként is emlegetett Pritzker Architecture Prize volt ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy az anonim pályázatra 14 pályamű érkezett, a zsűri célja az volt, hogy ne egy-egy zsűritag személyes ízlése érvényesüljön, hanem azt a javaslatot válasszák ki, amely az összes szempontnak megfelel.

A tavaly szeptemberben a Debreceni Infrastruktúrafejlesztő Kft. által kiírt tervpályázaton a zsűri két pályázatot talált megvételre érdemesnek 5-5 ezer euró értékben. A pályázaton harmadik helyen végzett a Középülettervező Zrt. terve, a második a 3XN A/S és a NAUTES Építészműterem Kft. közös pályaműve lett. Az első helyen végzett a Bjarke Ingels Group (BIG) és a Vikár és Lukács Építész Stúdió Kft. közös pályázatát 60 ezer, a második helyezettét 40 ezer, a harmadik helyezettét 10 ezer euróval díjazták.

A győztes pályázók nevében Hanna Johansson, a BIG munkatársa kiemelte, hogy tervükkel egy olyan épületre tettek javaslatot, amely nemcsak otthonául szolgál majd a múzeumnak, hanem integrálódik a debreceni Nagyerdőbe, és a helyi lakosok számára új térként is szolgál.

Kun Ferenc, a Debreceni Infrastruktúra Fejlesztő Kft. ügyvezetője kiemelte, hogy hamarosan meghirdetik azt a közbeszerzési eljárást, amelynek keretében az első díjat kapott pályamű alkotói kapnak lehetőséget ajánlattételre. Eredményes eljárást követően pedig kezdetét veheti az a munka, amely az elméletet valósággá formálja.

A megmérettetésre 5 hazai és 5 külföldi meghívott építésziroda mellett négy iroda pályázhatott.

Látkép – részlet a tervből

Fotó: részletek az Építészfórumon található tervekből,

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

építészet

Huszadik Média Építészeti Díja finálé
építészet

Breuer Marcell emlékkiállítás Pécsett
építészet

Interjú Kőszeghy Flórával

Más művészeti ágakról

Kritika Horváth Viktor A Júdás-terv című regényéről
Recenzió az elmúlt három év elsőköteteiről
Frenák Pál: Lutte of Birds
Ellentétek párbeszéde – Schönberg és Boulez a Zene Házában


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés