bezár
 

art&design

2025. 03. 26.
Magyar múzeumokban az ukrán kultúra
Öt magyarországi múzeum mintaprogramokat valósít meg az ukrajnai menekültek szellemi kulturális örökségének megőrzéséért
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Öt hazai múzeum, a miskolci Herman Ottó Múzeum, a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum, az Óbudai Múzeum, a Sóstói Múzeumfalu, valamint a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum a tavasz folyamán múzeumi mintaprogramokat valósít meg az ukrajnai menekültek szellemi kulturális örökségének megőrzéséért.

A lakóhelyüket kényszerűen elhagyó ukrajnai menekültek szellemi kulturális örökségének megőrzése Magyarországon: befogadó közösségi gyakorlatok című projektet a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK) koordinálja.

prae.hu

A projekt elsődleges célkitűzése, hogy segítséget nyújtson az Ukrajnából Magyarországra menekült emberek és közösségeik számára szellemi kulturális örökségük megismeréséhez és megőrzéséhez. Ennek érdekében öt, más múzeumok számára is adaptálható mintaprojekt valósul meg 2025 május végéig. A mintaprojektek célcsoportját az Ukrajnából Magyarországra menekült közösségek tagjai, egyének, továbbá fiatalabb vagy idősebb felnőttekből, valamint iskoláskorú gyermekekből álló családok alkotják.

A mintaprojektek az Ukrajna szellemi kulturális örökségének nemzeti listájára felkerült olyan kulturális örökségelemekhez kapcsolódnak, mint a borscs leves, a pysanky tojásfestés hagyománya, a Petrykivka dekoratív festészet, a krími tatárok Örnek néven ismert szimbólumkészlete, a Kosiv festett kerámiák vagy a Dnyipropetrovszk régió kozák dallamai.

Minden múzeum más-más, a saját gyűjteményéhez is illeszkedő örökségelemet helyez programja középpontjába: a Herman Ottó Múzeum a zenét, a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum a táncot, az Óbudai Múzeum a díszítőművészetet, a Sóstói Múzeumfalu az ételkészítést, a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum a vallási ünnepekhez kapcsolódó szokásokat.

A programokon a résztvevők személyes élményeiken és nézőpontjukon keresztül, kortárs módon értelmezhetik újra ezen örökségelemeket – mindezt a múzeumi gyűjtemények tükrében. Amellett, hogy átérezhetik és tudatosíthatják értékes ukrajnai kulturális örökségüket, a kommunikációs és együttműködési készségeiket is fejleszthetik, mindez segítheti beilleszkedésüket jelenlegi környezetükben. A közösségi események az identitás megtartását és a kulturális közösségépítést is támogatják.

A mintaprojekteket olyan partnerekkel együttműködésben valósítják meg a múzeumok, mint például a Katolikus Karitász és a Beregszászi Városi Ukrán Népszínház.

A projektet koordináló MOKK folyamatos módszertani támogatást nyújt a mintaprojekteket megvalósító öt hazai múzeum számára ahhoz, hogy múzeumi eszközökkel segítsék az ukrajnai menekülteket identitásuk megőrzésében és kultúrájuk tovább éltetésében.

A mintaprojektek kiterjeszthetők lesznek más menekültcsoportokra, valamint olyan kisebbségekre, szubkultúrákra is, amelyek identitástudatának erősítése segíthet kulturális gyökereik megőrzésében, továbbadásában.

Az adaptálást rövidfilmek és a projekt eredményeit összegző online kiadvány segíti. A projekt 2025. december elején nemzetközi konferenciával zárul.

Bővebb információk a mintaprojektekről a https://mokk.skanzen.hu/20250318a-mintaprojektek-koncepcioja linken érthetők el.

 

Fotó: Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Megnyitószöveg blanche the vidiot és Palik Eszter "Norma" című kiállításához
art&design

KristofLAB „Artificial Paradise” című kiállítása a MAMŰ Galériában
art&design

keresztes zoltán underdogimages fotóalbumának bemutatója
art&design

Borsos Lőrinc Neo Inertia című kiállítása

Más művészeti ágakról

Kritika Horváth Viktor A Júdás-terv című regényéről
Recenzió az elmúlt három év elsőköteteiről
Frenák Pál: Lutte of Birds
Kritika Biró Zsombor Aurél Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek című kötetéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés