bezár
 

irodalom

2025. 03. 20.
Christoph Ransmayr és Karin Smirnoff a tavaszi PesTexten
Több világhírű szerző látogat Budapestre tavasszal a PesText Nemzetközi Irodalmi és Kulturális Fesztiválra május 7–10. között
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Három Hollóban és az MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeumban zajló fesztivál kiemelt fellépője lesz Christoph Ransmayr, a kortárs német nyelvű irodalom egyik legnagyobb alakja; Petr Zelenka, a hazánkban is jól ismert cseh drámaíró; Karin Smirnoff svéd szerző, aki a Millennium-krimisorozat folytatását jegyzi, valamint Joanna Concejo könyvillusztrátor is.

A PesText Nemzetközi Irodalmi és Kulturális Fesztivált immár hetedik alkalommal szervezi meg a MISZJE (Magyar Irodalmi Szerzői Jogvédő és Jogkezelő Egyesület) a Magyar Kultúráért Alapítvány támogatásával, a Petőfi Kulturális Ügynökség közreműködésével. A látogatók irodalmi beszélgetéseken, felolvasásokon, műfordítói workshopokon és kiállításokon vehetnek részt. A fesztivál nyitóeseményén egy különleges tárlat nyílik az MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeumban (MNMKK PIM), ahol Joanna Concejo illusztrációit tekinthetik meg az érdeklődők május 7. és 31. között. A lengyel képzőművész olyan varázslatos könyvek rajzolója, mint Az elveszett lélek vagy a T mint tenger. A további programok a Három Hollóban várják az érdeklődőket május 810. között.

prae.hu

A fesztivál kiemelt fellépői között lesz Christoph Ransmayr (Egy félénk férfi atlasza, Cox, A repülő hegy), a kortárs német nyelvű irodalom egyik legjelentősebb alakja; valamint Petr Zelenka nemzetközileg ismert drámaíró, akinek több művét magyar színházak is bemutatták (Hétköznapi őrületek, Beckham – Anglia legnagyobb szexbotránya, Shot). Az érdeklődők Karin Smirnoff svéd szerzővel is találkozhatnak, akinek műfajokon átívelő munkássága immár a magyar közönség számára is jól ismert a Jana Kippo-trilógia révén, továbbá Stieg Larsson Millennium-krimisorozatának a folytatását is ő jegyzi, A lány, akinek semmi sem drága című hetedik résszel.

„A PesText tavaszi programja ismét kiváló nemzetközi szerzőkkel várja az irodalomszerető közönséget Budapesten. Különösen büszkék vagyunk rá, hogy elfogadta meghívásunkat Christoph Ransmayr, a német nyelvű kortárs irodalom egyik legnagyobb alakja, aki eddig még nem lépett föl Magyarországon. Ismét készülünk kifejezetten a fesztiválra fejlesztett programmal is, amely Petr Zelenka új darabjának magyar nyelvű ősbemutatója lesz, melynek rendezője Keszég László. A nagyközönség mellett természetesen a szakmáról sem feledkezünk meg, a PesText szokásaihoz híven idén is lesz illusztrációs workshop Joanna Concejo vezetésével, a műfordító workshopunkon pedig V4-es és brit alkotók dolgoznak majd közösen” – fogalmazott Kollár Árpád fesztiváligazgató.

PesText
Fent, balról jobbra: Petr Zelenka, Joanna Concejo, Karin Smirnoff.
Lent, balról jobbra: Christoph Ransmayr, Claire Leslie Hall, Elisa Shua Dusapin.

A meghívottak között szerepel még az egyedi hangú horvát Olja Savičević Ivančević (Így távoznak a kovbojok), a feszült, mégis érzékeny prózát író, francia-dél-koreai Elisa Shua Dusapin (Tél Szokcsóban, A pacsinkógolyók); a fiataloknak szóló kortárs irodalom izgalmas képviselője, David Almond; valamint Clare Leslie Hall, a Sebzett lelkek című történelmi bestseller szerzője. - tudatták a szervezők a prae.hu-val.

Beszélgetőtársaik neves hazai irodalmárok, újságírók, kulturális szereplők lesznek: Földényi F. László, Ladányi István, Pacskovszky Zsolt, Patat Bence, Révész Emese, Ruff Orsolya és Szalay Henrietta.

„A PesText lassan egy évtizede az ország egyik legszínvonalasabb és legkedveltebb irodalmi rendezvényei közé tartozik, kihagyhatatlan esemény a világirodalmi tendenciák figyelői számára, legyen szó akár a populáris, akár a magasirodalmi művekről. A PesText a világirodalom ünnepe, ahol a szerzők mellett a világirodalom közvetítőinek, a műfordítóknak, a kiadóknak, a tolmácsoknak és az egyes kultúrák szakértőinek munkája is reflektorfénybe kerül. Az Adamik Lajos által fordított Christoph Ransmayr és Földényi F. László beszélgetése idén olyan intellektuális eseménynek ígérkezik, amely jó eséllyel mérföldkőként vonul majd be a PesText történelmébe” – tette hozzá Keresztes Balázs, a Petőfi Kulturális Ügynökség külügyi programjainak felelőse.

A pódiumbeszélgetések szokás szerint idegen nyelven zajlanak majd, ám a szervezők minden esetben biztosítanak tolmácstechnikát a közönségnek. A helyszínen megvásárolhatók lesznek a szerzők kötetei és dedikálásra is lesz lehetőség. A PesText összes programja ingyenes, de némelyik regisztrációhoz kötött.

További információkért keressék az esemény Facebook oldalát, illetve a PesText honlapját.

A PesText szervezője: Magyar Irodalmi Szerzői Jogvédő és Jogkezelő Egyesület (MISZJE), a Magyar Kultúráért Alapítvány támogatásával, a Petőfi Kulturális Ügynökség közreműködésével

Főtámogató: Magyar Kultúráért Alapítvány

Kiemelt támogatók: NKA, MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum

Képek forrása: PesText

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Tandori Dezső Töredék Hamletnek című kötetéről
Avanti va il mondo – Megjelent Krasznahorkai László kötetének olasz fordítása
Egységes fordításban Proust: Az eltűnt idő nyomában hét kötete

Más művészeti ágakról

Mike Cheslik: Hundreds of Beavers
A HUBBY Év Gyerekkönyve Díj nyerteseinek kihirdetése
Interjú Molnár Judit Lillával
Kárpáti Péter Térkép a túlvilágról című darabja a Trafóban


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés