art&design
![Stefan Lengyel munkásságát mutatja be a MOME új kiadványa](data/_cache/2025-02-15/stefankock_45914_220x220.jpg)
Stefan Lengyel olyan ikonikus tárgyakat tervezett, mint a Calypso magnetofon vagy a Monpti táskaírógép, illetve több villamos - olvasható a MOME közleményében.
Az Esseni Egyetemen és a MOME-n végzett oktatói tevékenységet, az ő nevéhez fűződik a MOME Mobility Lab elődjének létrehozása. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány által elindított, róla elnevezett ösztöndíjprogram bírálóbizottságában a mai napig aktív szerepet vállal - tették hozzá.
A Stefan Lengyel designer című kötetből kiderül, hogy a most 88 éves formatervező miként jutott el Essenbe, ahol kialakította a német dizájnképzés egyik központját; 2009-ben visszatért, hogy a MOME Formatervező Tanszékén tanítson.
A könyv bemutatja, hogyan születtek legismertebb alkotásai, mint a "Bengáli" vagy a Ganz "ipari csuklós" villamos, az M8 Calypso magnetofon, a lépcsőjáró babakocsi, a Monpti írógép, a Liesegang írásvetítő, diavetítő vagy az Aralnak tervezett automata hidrogéntöltő állomás és korszerű benzinkútoszlop, de további kiállítás- és tárgytervek, például a Certino szék és az Edelhoff kuka is helyet kapott a kötetben.
A szerzők, Füzesi Dorottya, Húnfalvi András, Kálmán Zsuzsa és Szentpéteri Márton a tervezővel és kollégáival személyes interjúkat készítettek. A könyv képi világáért Lakos Máté és Patkós Luca felel. Az angol és magyar nyelvű kötet hamarosan kereskedelmi forgalomban is kapható lesz, digitális formában pedig már most elérhető a MOME honlapján.
A Zugligeti úti campuson tartott könyvbemutató után átadták a tervezőről elnevezett ösztöndíjprogram elismeréseit is. A Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíjprogram célja, hogy díjazza azokat a hallgatókat, akik féléves projektjeikkel kiemelkedő ötleteket valósítanak meg, és innovatív, kritikus, valamint szociálisan érzékeny tervezői szemléletükkel közelítenek a kortárs dizájn aktuális kérdéseihez. A program eddig összesen 112 hallgató számára nyújtott teljesítményalapú és szakmai támogatást.
A döntőben ebben a félévben összesen 47 hallgató adott elő, közülük választotta ki a zsűri az elismerésben részesülő tizenhat tanulót. Idősgondozó applikáció, több oktatási célú játék, építészeti koncepciók és egy drónokat hangszerként használó projekt is szerepel is a díjazott munkák között.
Az animáció, az elmélet, az építészet, a média és a dizájn területén alkotó hallgatók öt hónapon keresztül részesülnek majd a támogatásban.