bezár
 

art&design

2025. 02. 13.
Gyakran Ismételt Kérdések a Ludwig Múzeumban
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Gyakran Ismételt Kérdések a Ludwig Múzeumban A múzeumpedagógia a vizuális és tárgyi kultúrát viszi közelebb az emberhez - hangsúlyozta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára a Ludwig Múzeum GYIK- Gyakran Ismételt Kérdések című kiállításának csütörtöki megnyitóján.

A Ludwig Múzeum új kiállítása a látogatói kérdéseket állítja a középpontba, és arra biztatja az érdeklődőket, hogy a műtárgyakkal kapcsolatban szabadon tegyenek fel kérdéseket - hangsúlyozta Vincze Máté, hozzátéve: mindegyik mű egy-egy érdekes történetet mesél el és közben megmutatja az alkotó belső vívódásait is.

prae.hu

A kiállításban nemcsak a műtárgy érdekes, hanem annak a megszületése és a mögötte lévő tartalom. Vincze Máté szerint a kortárs művészet folyamatosan kérdésekre sarkall, a kortárs művész akkor érzi sikeresnek a munkáit, ha provokál és rávilágít olyan dolgokra, amit nem veszünk észre.

A KIM helyettes államtitkára rámutatott, a Ludwig Múzeum látógatóközpontú kiállításokat szervez, a modern kortárs művészetet demokratizálja és igyekszik azt eljuttatni a látogatókhoz. Az intézmény a látogatóközpontú megközelítést úgy alkalmazza, hogy közben a szakmaiság és a múzeumi alapfeladata - a tárgyak őrzése és gyűjtése - nem sérül, hanem még inkább kiteljesedik - hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

Az új kiállítás a modern muzeológia legaktuálisabb és legfiatalabb, de gyorsan fejlődő tudománya, a múzeumpedagógia bemutatója - mondta Fabényi Júlia a múzeum igazgatója, aki szerint közel harminc éven belül a tudás-átadás alapfeladat lett a múzeumok tevékenységéhez tartozó múzeumpedagógiának.

Számos módszertant, közvetítési technikákat és gyakorlatokat fejlesztettek ki a szakemberek ahhoz, hogy eredményesen tudják közvetíteni az intézmények gyűjteményeit. A múzeumok élményjuttatása a múzeumpedagógia feladata lett, és a nevelés ma első helyen áll a múzeumi feladatkörben - tette hozzá.

Az új kiállításban a látogató szabadon döntheti el, hogy mire kíváncsi és mit szeretne átvenni a saját gondolkodásába. "Kérdezni szabad, sőt kötelező! Mert csak az tanul, aki kérdez" - hangoztatta Fabényi Júlia.

Révész Emese művészettörténész szerint a múzeumpedagógus napjainkban olyan szerepet játszik, mint a fordítók az irodalomban: közvetít és képes arra, hogy "emberi nyelvre" fordítsa le az összetett üzeneteket, amelyeket -sok esetben- a műtárgyak hordoznak.

Varga Krisztina művésztanár elmondta, a kiállítás nemcsak alkotásokat mutat be, hanem gondolkodási folyamatot is, amelyben a pedagógusok, a tanulók és a művészet együtt alkotnak új értelmet.

A Gyakran Ismételt Kérdések- GYIK című módszertani kiállítás június 29-ig látogatható.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

keresztes zoltán underdogimages fotóalbumának bemutatója
art&design

A besorolás deficitje
Hajdu Levente megnyitószövege a Kaján szisztémák című kiállításhoz
art&design

Kritika a Kis magyar kockológia című kiállításról

Más művészeti ágakról

színház

Az ember, aki elvesztette az időt című előadás a Vígszínházban
Lőrincz Csongor válaszai a prae.hu AI-körkérdésére
James Mangold: Sehol se otthon
Richard Strauss: Ariadne auf Naxos a Bécsi Állami Operaház előadásában


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés