bezár
 

art&design

2025. 02. 13.
Kelet- Európa fókuszú kiállítás a Capa Központban
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Kelet- Európa fókuszú kiállítás a Capa Központban Lengyel és magyar fotóművészek munkáin keresztül az európai identitásra reflektál kelet-európai nézőpontból az Európaiság – kelet-európai perspektívából című kiállítás, amely csütörtöktől látható Budapesten, a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban.

A kiállítás apropóját az adja, hogy a tavalyi év második felében Magyarország volt az Európai Unió soros elnöke, az idei év első felében pedig Lengyelország. A Capa Központ kiállításán 12 alkotó mutatkozik be, hat magyar és hat lengyel, köztük két-két alkotócsoport - mondta el a kiállítás szerdai sajtóbemutatóján Virágvölgyi István, a Capa Központ szakmai igazgatója.

prae.hu

A kurátorok hat szekciót alakítottak ki, mindegyik részben egy magyar és egy lengyel fotóművész munkái láthatók, amelyek a kelet-európaiság fogalmát járják körül pozitív tartalommal. Virágvölgyi István szerint a földrajzi közelségből adódó közös történelem hasonlóvá formálta a régióban élő népeket, amelyek nem vérségi kapcsolatban tartoznak össze, hanem történelmi sorsukban, emiatt a megélésük és stratégiájuk nagyon hasonlít egymásra. Sok közös pontot lehet találni a kortárs művészek munkáiban, hasonló gondolkodásmód találkozik a kiállításban, amely március 30-ig lesz látogatható.

Virágvölgyi István beszélt arról is, hogy a British Journal of Photography, a nemzetközi fotográfia rangos lapja következő számában 50 oldalon keresztül ismerteti majd a Capa Központban látható projektet, valamint Lengyelország és Magyarország fotográfiai szcénáját.

Az új lapszámot március 28-án mutatják be a Capa Központban

Március 28-án és 29-én ugyanitt Budapest Portfolio Review napot szerveznek. Emellett március 27-én Európaiság – kelet-európai perspektívából témában kurátorok és fotográfiai szakemberek részvételével nemzetközi konferenciát rendeznek a budapesti Lengyel Intézetben – sorolta a kapcsolódó programokat Virágvölgyi István.

Mucsi Emese, a kiállítás magyar kurátora hozzátette, hogy az Európaiság – kelet-európai perspektívából című tárlathoz kapcsolódóan egy szatellit kiállítás is látható lesz a budapesti Lengyel Intézetben, ahol március 27-én nyílik Lia Dostlieva Lengyelországban élő, ukrán művész önálló tárlata is.

Wiktoria Michalkiewicz lengyel kurátor elmondta: a Capa Központban megvalósuló magyar-lengyel projekt közös célja, hogy bemutassák a kelet-európai alkotók közös nyelvét, erősítsék az összetartozás érzését, valamint segítsék a régióban élő művészek nemzetközi színtéren való érvényelsülését. Az alkotók olyan témákkal és kérdésekkel foglalkoznak, amelyek körbeveszik őket, köztük saját kelet-európai identitásukkal.

A Capa Központ tájékoztatója szerint a kiállítás Átmenet című szekcióját a Kelet-Európa-szerte tapasztalható töréspontérzés inspirálta.

Ebben az egységben a Sputnik Photos Elveszett területek és a Pictorial Collective Petőfi utcák népe című sorozata olyan metanarratívákat tár fel a kollektív emlékezet bugyraiból, amelyek alapvetően határozzák meg a régió identitását.

A Tér elnevezésű részben Standovár Júlia Kinky Concrete (Pajkos beton) című munkájában a belső érzelmi és női kérdésekre univerzális módszerekkel reflektál. Egy olyan brutális anyagot, mint a beton, a leglágyabb formákká alakítja. Katerina Kuzmicseva BETONIUM című, folyamatban lévő sorozata a kortárs identitás és az építészeti örökség közötti kapcsolatot vizsgálja Közép-Kelet-Európában.

Az Identitás szekcióban látható Horváth Anita félig roma származású művész Te nem vagy olyan című munkája, amelyben a fotográfus személyes tapasztalatait használja kiindulópontként, és a testben létezést mint a mindennapi élet alapvető tapasztalását tematizálja. Ilona Szwarc Nő vagyok, és emlékekből élek című sorozata a női identitás visszaszerzésének tágabb összefüggéseivel foglalkozik.

A Spiritualitás fejezetben Agnieszka Sejud HOAX és Simon Zsuzsi És mi még így is tovább élünk… című sorozatai a vallás és a politika területeinek emblematikus társadalmi jelenségeire reagálnak.

A Groteszk szekcióban Ada Zielińska A piromániás kézikönyve és Barakonyi Szabolcs Kösz, jól! című sorozata a lázadó ellenállás és az ideológia kérdéseihez kelet-európai abszurditással és iróniával közelít.

A Poszt-nosztalgia részben a tárgyakkal való könnyed, merész kísérletezés teremt új valóságokat Karolina Wojtas Made in Poland és Szombat Éva Echo in Delirium (Az önkívület visszhangjai) című sorozatában.

Fotó: Horváth Anita

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Borsos Lőrinc Neo Inertia című kiállítása
Kurátori bevezető
art&design

A besorolás deficitje
Kritika a roveretói Művészet és fasizmus című kiállításról

Más művészeti ágakról

Lőrincz Csongor válaszai a prae.hu AI-körkérdésére
színház

Szigethy Gábor: Régi mosolyok, régi könnyek
KIBORULT – színház, vacsora, pótSzilveszter! a Kettőspont Színházban
Kulcsár Szabó Ernő válaszai a prae.hu AI-körkérdésére


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés