art&design
![Budapesten a Gyergyószárhegyi Művésztelep alkotóinak munkái](data/_cache/2025-02-11/szarhegykocka_45888_220x220.jpg)
A Szárhegy 50 – Kortárs anzix című kiállítás tematikailag és műfajilag sokszínű alkotásokon keresztül közvetíti a művésztelep univerzális értékeit. Az ötven év alatt a Szárhegyen megforduló mintegy ezer alkotó közül a Műcsarnokban 64 művész munkái lesznek láthatók – olvasható a Műcsarnok MTI-hez eljutatott tájékoztatójában.
Az első művésztáborokat az 1970-es évek közepén, a román kommunista diktatúra időszakában szervezték meg Gyergyószárhegyen, egy ferences kolostorban. Az etnikai és ideológiai szempontból is szigorúan cenzúrázott, kezdetben főként romániai magyar és román művészeket befogadó alkotótelepet már akkor a párbeszéd és a tolerancia jellemezte. A művésztelep az idők során megőrizte hagyományait. Az 1990-es évek végi strukturális változások után Erős István és Siklódy Zsolt képzőművészek vették át a művésztelep vezetését, akik újraértelmezték a szellemiséget és a helyi értékekre fókuszálva kitágították annak horizontját. A bővülő műfaji lehetőségekkel együtt megjelentek a helyspecifikus, a természet és a művészet kapcsolatát fókuszba állító alkotások is.
A művésztelepen az Erős István és Siklódy Ferenc által vezetett csapat nagy hangsúlyt helyezett a nemzetközi kapcsolatok kiépítésére, amelyek folyamatos ápolása, bővítése az elkövetkezendő évtizedekben is kulcsfontosságúnak bizonyult. Ezt reprezentálja a Műcsarnokban látható kiállításon Barabási Albert László és Both Csaba hálózati grafikája - írják.
A tájékoztató idézi Erős Istvánt, a Szárhegyi Művésztelep egykori vezetőjét, a Szárhegy 50 – Kortárs anzix kiállítás kezdeményezőjét, szervezőjét, a Magyar Képzőművészeti Egyetem (MKE) rektorát, aki szerint az a tény, hogy a szárhegyi művésztelep öt évtizeden keresztül fenn tudott maradni – túlélve a romániai kommunista diktatúra legsötétebb éveit, a rendszerváltás zavaros időszakát, majd a demokrácia kezdeti éveinek művészeti-kulturális szempontokra nem mindig érzékeny periódusát –, már önmagában is óriási eredmény.
A szárhegyi alkotótelep 50 éves története azt is bizonyítja, hogy kiforrott művészeti koncepcióval, a nagy művészeti központoktól távol eső helyeken is sikeresen működhetnek jelentős szellemi műhelyek, ahol a természeti és a rurális környezet kontextusában megszülető helyspecifikus műalkotások új tartalmi rétegeket fednek fel, érvényes lokális válaszokat adva a globális kérdésekre - emelte ki.
A Szárhegy 50 – Kortárs anzix című kiállítás április 27-ig tart nyitva.