art&design
A hazai gyakorlatnak megfelelően a Velencei Biennálé nemzeti biztosa, Fabényi Julia, a Ludwig Múzeum igazgatója idén is nyílt pályázat útján, szakmai zsűri döntése alapján választotta ki a következő, 61. Velencei Képzőművészeti Biennálé Magyar Pavilonjának kurátorát és kiállítását - olvasható a múzeum MTI-hez eljuttatott közleményében.
Mint írják, Koronczi Endre évtizedek óta foglalkozik világunk egyik meghatározó eleme, a légáramlás reprezentációjának művészi lehetőségeivel. Pneuma Cosmic című projektjének alapja egy fiktív kutatás, amely a világ egészét kitöltő, légmozgásként megmutatkozó kozmikus lehelet megjelenési formáit tárja fel. Ennek folyamán a tudományos kutatások logikája és a metaforikus, asszociatív gondolatpárhuzamok egyaránt megjelennek. A kiállítás a légmozgás és a gondolati világ között állít párhuzamot, felhívva a figyelmet a környezetünk intuitív megéléséből fakadó tapasztalatok komplexitására.
A közlemény szerint a Bennszorult lélegzet című, nagyszabású installáció a hazai tudományosság és szellemi élet legfontosabb történeti színteréhez kapcsolódik: a megalapításának 200. évfordulóját ünneplő Magyar Tudományos Akadémia műemlék épülete kibontott szellőzőrendszerének elemeiből épül fel.
A légzésre, légmozgásra utaló további kiállítási elemek - mint a természeti jelenségekről készült videófelvételek, az érzékelés határait feszegető lélegző fal installáció, a Végtelen türelem, vagy a Balogh Máté zeneszerző által komponált helyspecifikus hangelemek - tovább gazdagítják az érzékekre és az értelemre egyszerre ható, a kiállítótér adottságait jól használó komplex művet - fogalmaznak a közleményben.
Kiemelik: a kiállítás erénye, hogy a kiérlelt, személyes koncepción túlmutatóan szorosan kapcsolódik a kortárs környezetesztétikai és környezetpszichológiai diskurzusokhoz is, felhívva a figyelmet a levegőhöz és a szellemi/természeti környezetünkhöz való elmélyültebb viszonyunk fontosságára.
Koronczi Endre (1968) Munkácsy Mihály-díjas képzőművész az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem egyetemi docense. Az 1990-es évek óta egyik meghatározó alakja a hazai konceptualista művészeti szcénának. 2000 óta az ikOn -- a képzőművészeti élet eseményei adatbázis alapítója és fenntartója.
Számos külföldi megjelenése mellett Prágában, Berlinben, Lisszabonban, Pozsonyban, Kolozsváron, Genfben és Rotterdamban szerepelt önálló tárlattal. Emellett kiállítása volt többek között a Budapest Galériában, a Műcsarnokban, a Kiscelli Múzeumban, az OFF-Biennálén, az ICA-D Kortárs Művészeti Intézetben, a Ludwig Múzeumban, a Trafó Kortárs Művészetek Házában, a Ferenczy Múzeumi Centrumban, a MODEM-ben, a Magyar Nemzeti Galériában, a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban és a Godot Kortárs Művészeti Intézetben. Utóbbi helyszínen a 2024-ben rendezett, a velencei projekt egyik előzményének tekinthető, Kérem, sóhajtson Széchényi Úr! című kiállítását AICA-díjra jelölték a legjobb egyéni kiállítás kategóriában.
A kiállítás kurátora Cserhalmi Luca (1995) művészettörténész, kurátor.
Valamennyi pályázat megtekinthető a Ludwig Múzeum honlapján.