bezár
 

zene

2025. 02. 03.
Nemzetközi toplistára került Cserepes Károly afrikai remixe
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Nemzetközi toplistára került Cserepes Károly afrikai remixe Cserepes Károly remix sorozatának hetedik lemeze The Beginning of the Beginning címmel felkerült a Transglobal World Music Chart (TWMC) nemzetközi toplista 14. helyére, a 40 lemezt számláló listán egyetlen magyar albumként – közölte a Fonó Budai Zeneház hétfőn az MTI-vel.

Az alkotónak a változatos zenei alapokból dolgozó korábbi remix munkái, a Blacklake (2016), a My Name is Elvis Presley (2018), a The Big Slalom (2020) a Nachtmusik (2021), a The Sold Girl (2022) és a Pink (2023) közül több is sikerrel szerepelt a nemzetközi toplistákon, valamint a Pink Fonogram-díjat kapott – olvasható a közleményben.

prae.hu

Mint írják, a The Beginning of the Beginning című új lemezen Cserepes Károly ezúttal afrikai zenei alapokból dolgozott és kilenc számból álló zenei íven kalauzolja végig a hallgatót. A lemez 2024 végén jelent meg és került fel a streaming felületekre kizárólag digitális terjesztésben.

"A népzenei hagyományok szempontjából Afrika a leggazdagabb földrész, de a legkülönlegesebb is. Az összehasonlító népzenekutatás eljárását követve látjuk, hogy Afrika zenei gondolkodásmódja alapvetően eltér az európaitól. Ennek a különbözőségnek egyik eleme a sorszerkezetes, motívumismétlő, repetitív építkezés, szemben az Európában kialakult strófikus népdalszerkezettel" – idézi a közlemény Cserepes Károlyt.

"A tradicionális zenekultúrák felfedezése terén a kezdetet Európa számára az 50-es, 60-as évek jelentették. Ekkor jelentek meg azok a hordozható magnetofonok, amelyek már élvezhető minőségben voltak képesek rögzíteni a zenei hagyományokat. Követték egymást a gyűjtő expedíciók, a felvételekből hamarosan kiadványok, illetve archívumok születtek, amelyek zöme ma online is hozzáférhető" – tette hozzá Cserepes Károly.

"Az expedíciók és a technika megjelenése nekünk a kezdetek megismerését, de a törzsi kultúrák számára a gyors megváltozást, vagy eltűnést eredményezték. Ezért érezzük fontosnak, hogy ezekre a ritka muzeális kincsekre emlékezzünk" – nyilatkozta az alkotó.

A tájékoztatás szerint a Transglobal World Music Chart 2015 óta létezik és célja, hogy a világ legjobb világzenei produkcióit juttassa el a közönséghez, amelyeket elismert világzenei szakértők választanak ki a Föld minden tájáról.

A TWMC zenei kritikusokat tömörít a világ minden részéről, akik havonta értékelik a megjelent új albumokat pontozásos rendszerben, valamint különböző médiumokon keresztül népszerűsítik is a világzenét, a gyökerekből táplálkozó, hagyományos zenéket.

A TWMC havonta, valamint év végén ad ki albumlistát, amely rangsor is, kizárólag a minőség alapján válogatva. A zsűri célja, hogy bármilyen országból származó, magas színvonalú produkciót figyelembe vegyen, beleértve az önálló kiadásokat és a kisebb lemezkiadók megjelenéseit is.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Lee Konitz interjú a YouTube-on
Einstürzende Neubauten az Akváriumban
Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon
Interjú Wéber Kristóffal a klasszikus művészetekről és a Keringőről

Más művészeti ágakról

Kulcsár Szabó Ernő válaszai a prae.hu AI-körkérdésére
Lakos Nóra: Véletlenül írtam egy könyvet
Molnár Krisztina Rita és Szimonidesz Hajnalka: Az angyal meséje


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés