bezár
 

irodalom

2009. 10. 10.
lrodalmi Nobel: megosztott a Nyugat
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Megosztott a nyugati sajtó Herta Müller irodalmi Nobel-díja kapcsán. Míg a Neue Zürcher Zeitung és a La Repubblica teljesen megérdemeltnek tartja a romániai születésű német írónő kitüntetését, addig a The Times gunyorosan Ki az a Herta Müller? címmel közölt kritikát, a francia Le Figaro pedig úgy fogalmazott, hogy az idei díjazott személyének valójában csak a feministák örülhetnek.

prae.hu

A Neue Zürcher Zeitung svájci konzervatív napilap üdvözölte Müller kitüntetését. Mint fogalmaznak, "írásaiban két nyelvet és kultúrát elegyít, munkássága ötvözi a költészetet a prózával, a realizmust az avantgárddal, felöleli az ideológiák és a nyelv kritikáját egyaránt". Mindeközben - méltatják - Müller megmaradt disszidens írónak, aki fáradhatatlanul fellépett a felejtés fátyla ellen. A lap párhuzamot von az írónő és Kertész Imre munkássága között is: "mindkettőjükre igaz, hogy a kommunizmus feldolgozását nemcsak morális, hanem esztétikai kihívásnak is tartották".

"Mi köti össze Elfriede Jelinek, Kertész Imre és Wislawa Szymborska személyét?" - teszi fel a kérdést a konzervatív The Times - "Az, hogy mindhárman megkapták az irodalmi Nobel-díjat. És Marcel Proustot, James Joyce-t és Graham Greene-t? Az, hogy nekik nem járt a díj" - érzékelteti mindjárt kritikája legelején az irodalmi díjak odaítélésének szubjektív, vitatható voltát a brit lap.

A kritikus méltatja, hogy Herta Müller - a díjalapító Alfred Nobel idealizmusával összhangban - egyértelműen a Ceausescu-rezsim és az ukrán munkatáborok elnyomottainak oldalán áll. Ugyanakkor némi iróniával megjegyzi: a Nobel-díj révén remélhetőleg akadnak majd olyan "idealista kiadók", amelyek "felnyitják a nem németajkú olvasóközönség szemét is a Müller által bemutatott új világokra". Ez legalább olyan nemes dolog lenne, mint a Nobel-díj - teszi hozzá.

A The Times cikke feleleveníti a díj vitákra okot adó múltját is. Politikai elfogultságra utalva arra emlékeztet például: Borges azért nem kaphatta meg a díjat, mert kiállt szélsőjobboldali diktátorok, egyebek közt Pinochet mellett. Sartre és Neruda esetében ugyanakkor, akikről köztudott volt Sztálin iránti szimpátiájuk, a politikai állásfoglalás nem volt kizáró ok.

A francia Le Figaro is hűvösen fogadta Müller kitüntetését. A lapban úgy fogalmaznak: "Az idei irodalmi Nobel-díj újra csalódást jelent olyan elismert íróknak, mint Philip Roth, Mario Vargas Llosa, Carlos Fuentes, Claudio Magris, Amos Oz, Murakami Haruki vagy a szír költő Adonis". A lap szerint igen nehéz megfejteni a díjat odaítélő zsűri gondolkodását, hiszen az elmúlt években a testület egyes tagjai azt hangoztatták, hogy a díj megbecsülését nemzetközileg elismert írók kitüntetésével kívánják újra felemelni. Ehhez képest - fogalmaznak - "csak a feministák örülnek annak, hogy az osztrák Elfriede Jelinek 2004-es és a brit Doris Lessing 2007-es díjazása után idén Herta Müller a harmadik nő, akinek az elmúlt hat évben odaítélték a Nobel-díjat".

A balliberális olasz La Repubblica elismerően szól az írónőről: "Herta Müller a diktatúra rettegésében leélt életek krónikása. Nem volt, és ma sem kész felejteni, miközben sokan már a hallgatás leplét borítanák a múltra. A berlini fal ledőlt, a Ceausescu-rezsim a múlté, de ő kitart az emlékezésben. Költészetének ez az etikai megalapozottsága, s természetesen művei közvetlen költőisége az, amit a zsűri elismert".

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Bemutatták Ungár Péter Ismétlődő eltévedés című kötetét, Prae Kiadó, 2025
Az irodalmi és művészeti folyóiratkultúra kapcsán
irodalom

Az éven tizedik alkalommal rendezték meg az eseményt
Tandori Dezső Töredék Hamletnek című kötetéről

Más művészeti ágakról

A kripli a Centrál Színházban
Trafik címmel nyílt kiállítás Lobot Balázs műveiből a Printa edition galériában


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés