irodalom
A budapesti KönyvBárban szerdán megrendezett sajtóeseményen Janikovszky Éva egykori főszerkesztő fia, Janikovszky János elnök-vezérigazgató hangsúlyozta, hogy a hatvanas, hetvenes években a magyar gyerek- és ifjúsági irodalom "a Móránál jött létre, a kiadó a mai gyermekirodalom szülőháza, otthona". Hozzátette, hogy a Móra hét évtizeden át, rendszereken keresztül, több krízist is átvészelve mindvégig piacvezető tudott maradni.
A kiadó történetének eredményeiről szólva azt mondta, a Móra "1950 és 1990 között olyan hosszú könyvkígyót termelt, ami kétszer körbeéri a Földet". Mint kifejtette, negyven év alatt évi háromszáz kötetet adtak ki átlagban harmincezres példányszámmal, ami évente kilencmillió könyvet jelent, a "könyvkígyó" így huszonöt centiméteres mérettel számolva évi 2250, összesen kilencvenezer kilométeres. Négyezres napi példányszámmal napjainkban is kiadnak naponta egy kilométernyi könyvet - tette hozzá.
Lovász Andrea, aki januártól tölti be a kiadó főszerkesztői posztját, arról beszélt, hogy a Móra szerzői, többek között Janikovszky Éva, Nemes Nagy Ágnes, Marék Veronika, Lázár Ervin és Szabó Magda gyerekirodalma generációkat kapcsol össze.
"Ez a közös gyerekirodalmi bázis olyan remekművekből áll, amelyek ma is megállják a helyüket, érvényes hangon tudnak szólni a jelen gyerekeihez is, mintegy demonstrálva, hogy nem minden poros és unalmas, ami régi"- fogalmazott.
A kiadó az évforduló alkalmából ismeretterjesztő videót is készített, amelyet a sajtóeseményen is bemutattak. Ebben felidézték, hogy a kiadót 1950-ben Ifjúsági Könyvkiadó néven alapították, azzal a feladattal, hogy a kor szellemének megfelelő szépirodalmi könyveket kínáljon a fiataloknak.
A kiadó 1957-ben vette fel Móra Ferenc nevét. A Móra a modern magyar gyerekirodalom alapjainak megteremtése mellett menedékként is működött, megélhetési lehetőséget biztosított azon szerzőknek, akik a kor politikai viszonyai között hallgatásra voltak ítélve. A kiadónál az évek során egyre nagyobb számban jelentek meg kortárs és klasszikus szerzők köteteinek fordításai is.
A sajtóeseményen ismertették a kiadó jubileumi megjelenéseit és programjait is. Az évfordulót egy - az elmúlt 75 évet felidéző - antológiával ünneplik, amelyben klasszikus művek mellett kortárs és pályakezdő szerzők alkotásai is megjelennek. Őszre egy további meglepetéskiadványt terveznek.
Készítenek egy online gyermekirodalmi naptárat is, amely főként a pedagógusoknak és a diákoknak lesz segítségére. Február 22-én családi napot rendeznek előadásokkal, játékos foglalkozásokkal, ahol a gyerekek kedvenc meséik szerzőivel is találkozhatnak majd. Májusban pedig a Csíkszeredai Könyvvásáron ünnepel a kiadó.
A Móra együttműködik majd könyvtárakkal, az Azolo (Az olvasás órája) programmal, valamint az UNICEF-fel is. Közös élménynapot szerveznek továbbá a Magyar Színházzal Harisnyás Pippi 80. és Fekete István 125. születésnapja alkalmából.
négyzetes kép a leadben: mora.hu