art&design
A Biedermeier mindennapok. Művészet és polgárosodás a 19. századi Magyarországon című gyűjtemény kapcsán hangsúlyozták, hogy a kiállítás magyar és osztrák festményeket, grafikákat, bútorokat, viseleteket és egyéb használati tárgyakat felsorakoztatva összművészeti szemlélettel mutatja be a 19. század meghatározó stílusirányzatát.
A tárlat a magyar biedermeier festészet ikonikus ábrázolásai – például Borsos József Libanoni emírje és Nemzetőrje vagy Barabás Miklós Galambposta című festménye és Liszt Ferenc ifjúkori portréja – mellett bemutatja a bécsi művészet legnagyobb mestereinek, Friedrich von Amerlingnek, Ferdinand Georg Waldmüllernek és Josef Danhausernek az alkotásait is.
A több mint 300 műtárgyat felvonultató kiállításra a műtárgyak nagy része hazai és osztrák közgyűjteményekből, többek között a bécsi Belvederéből és a Wien Museumból érkezett – részletezték a közleményben.
Galimberti Sándor és Dénes Valéria életmű-kiállítása kapcsán emlékeztettek, hogy a művész házaspár tagjai a 20. századi modern magyar festészet meghatározó szereplői voltak.
A tárlat a házaspár munkái mellett a festőművész édesapja, Luigi Galimberti, valamint első felesége, Lanov Mária műveit is bemutatja.
Kiemelték, hogy Luigi Galimberti megmaradt alkotásait most tekintheti meg első ízben a nagyközönség, ahogyan a cseh származású Lanov Máriának a szülővárosából érkező gazdag festmény- és grafikai anyaga is először szerepel magyarországi tárlaton.
Hozzáfűzték, hogy a kiállítás a művészpár életének helyszíneit is bemutatja. Felidézték, hogy Galimbertiék Párizsban a legmodernebb festőktől tanultak - Dénes Valéria Henri Matisse tanítványa volt – és szinte minden évben kiállítottak a párizsi szalonokon is.
A kiállításon – amely a Galimbertik munkásságának eddigi legteljesebb bemutatása – 85 festmény és grafika és számos dokumentum is látható – írták a dokumentumban.
A gyűjteményekhez kapcsolódó programokról – előadásokról, kurátori és rendhagyó tárlatvezetésekről – további információ található a kiállítóhely honlapján.
négyzetes kép a leadben: Borsos József: Lányok bál után