bezár
 

art&design

2025. 01. 11.
Lengyel textilművészek alkotásai a tizedik Texhibition kiállításon
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Lengyel textilművészek alkotásai a tizedik Texhibition kiállításon Lengyel textilművészek alkotásaival, egy kortárs zenei inspirációkra épülő textilsorozattal és az elmúlt tíz évet megidéző retrospektív válogatással várják a szervezők a jubileumi Texhibition látogatóit csütörtöktől január 19-ig Budapesten, a FUGA-ban.  

A Szigeti Szilvia Ferenczy Noémi-díjas textilművész által egy évtizede elindított, és Radnóti Tamás belsőépítésszel közösen szervezett Texhibition a Határtalan design nemzetközi kiállításhoz kapcsolódva jött létre. Legfontosabb célja, hogy felhívja a figyelmet a textiltervezőkre és a műfajban rejlő alkotói és gyártói lehetőségekre.

prae.hu

A jubileumi kiállítás három egységből áll. Az első az őszi, 21. Határtalan design egyik központi témáját, a lengyel dizájnerek bemutatását vetíti előre, ízelítőt adva az ország textiltervezőinek munkáiból. Ebben a válogatásban láthatók lesznek Aleksandra Gaca különleges szövött munkái, Piotr Skowron vonalakra épülő geometriai absztrakciókból álló nyomatai, Zuzanna Wójcik jacquard szövetei, Paulina Soltyszewska kézzel nyomott textiljei, a Julia Cybis és Izabela Sroka által alapított Falbanka Studio szitanyomott munkái, valamint a Łódźi Képzőművészeti Akadémia (ASP Łódź) három hallgatója, Agata Szostak, Katarzyna Glinska-Hyclak és Marta Chrobak egyedi nyomott textiljei is.

A második rész egy zenei inspirációkra épülő tematikus sorozat, folytatása annak a projektnek, amelyet a 2023-as Texhibition keretében, Ligeti György születésének 100. évfordulója alkalmából rendeztek. Ebben a szerző Musica ricercata című, 11 tételből álló zongoraciklusára 11 textilművész tervezett digitális nyomtatással készült műveket. Idén az Átlátszó Hang Újzenei Fesztivál CentriFUGA produkciójából merítve húsz textilművész készített szintén digitális nyomtatással kivitelezett textileket. 

A projektben nyolc zeneszerző vett részt különböző zenefolyamokat alkotva, amelyeket a textilművészek vizuálisan képeztek le. Bár a sorozat önálló egységekből áll, egymás mellett a kottaképre emlékeztető fekete pontok egy "vizuális dallamsort" eredményeznek. Az inspirációként szolgáló műveket a kiállítás finisszázsán hallhatja a közönség.

A tárlat harmadik blokkjában az érdeklődők a Texhibition elmúlt tíz éve során készült textilekből láthatnak egy reprezentatív válogatást, amelyben a különféle ipari technológiákkal készült anyagok mellett egyedi darabok is helyet kapnak.

A Texhibition projekt az elmúlt évtizedben mintegy 100 alkotó 400 darabját foglalta magában, amely az alkotók és a gyártók szoros együttműködésében egyfajta prototípus-kollekcióként valósult meg. A textileket a résztvevő tervezők szabadon felhasználhatták, felhasználhatják, vagy a gyártókkal közösen keresték, keresik a további értékesítési, fejlesztési lehetőségeket, valamint az ezt elősegítő nemzetközi kapcsolatokat. A kivitelezők száma az utóbbi években drámaian lecsökkent, ezért a kiállításokon egyedi textilek is láthatók.

A Texhibition törekszik a generációk közötti párbeszéd előmozdítására is, ezért a szakmában már meghatározó szerepet betöltő tervezők mellett minden évben 4-5 fiatal pályakezdő textilművész is bemutatkozási lehetőséget kap, a nemzetközi kapcsolatépítést pedig külföldi művészek meghívásával támogatják a szervezők.

A nagyobb láthatóság és a mecenatúra jelentőségének hangsúlyozása érdekében 2018 óta minden évben egy-egy textiltervezőt a Határtalan Design Díjjal is kitüntetnek. Az első Texhibition kiállításra a Határtalan design kiállítás részeként 2014-ben került sor, amelynek az első két évben az Új Budapest Galéria - Bálna adott otthont, 2017 óta pedig a FUGA Budapesti Építészeti Központban rendezik meg. A gazdag anyagból minden évben szűkebb válogatás is szerepel a Határtalan design kiállításon.

A tárlathoz több kísérőprogram is kapcsolódik. Csütörtök délután kurátori tárlatvezetésen lehet részt venni, majd Aleksandra Gaca textiltervező előadását hallgathatják meg az érdeklődők. Január 15-én, 17-én és 19-én is lesznek kurátori tárlatvezetések, 17-én és 19-én este pedig kortárszenei koncertekre várják az érdeklődőket.

Fotó: Juhász G. Tamás

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Bill Viola, a videóművészet úttörőjének tárlata Budapesten
Kritika a roveretói Művészet és fasizmus című kiállításról
Ketten Lugosi Lugo László Fotónaplójáról (1978-1982) című műve kapcsán
art&design

Kritika a Kis magyar kockológia című kiállításról

Más művészeti ágakról

irodalom

Bemutatták Elena Poniatowska: Leonora – Leonora Carrington regényes élete című művét
Lee Konitz interjú a YouTube-on
Az imposztor című előadás a Pesti Színházban


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés