színház
A Totth Benedek által fordított megrázó dráma cselekménye bár angol közegben játszódik, a történet mégis nagyon ismerősnek hat Magyarországon is. Az Arany Pálma-díjas angol film rendezője, Ken Loach olyan marginalizált helyzetben élő emberek közegét mutatta be, akikkel a politikai döntéshozók a legritkább esetben foglalkoznak, a társadalom szemében pedig láthatatlanok.
Valló Pétert, az előadás rendezőjét a darab színpadra állítása során a szolidaritás kérdése érdekelte, valamint az a rendszer, amelyben a tisztességes úton való boldogulás egyre inkább ellehetetlenül. "Ez a történet a magyar társadalom legfontosabb kérdéséről szól: a szolidaritásról vagy annak hiányáról. Mennyire működik úgy ez az ország, a magyar társadalom, hogy ha valaki bajba kerül, akkor ne érezze azt, hogy elengedik a kezét. Ez szerintem közügy" - jelentette ki.
Az angol vidéki munkásközegben játszódó történetben a közönség egy özvegy ácsmester küzdelmét követheti végig, aki egyre jobban elveszik a szociális ellátórendszer abszurd módon bürokratikus útvesztőjében: a szívrohama után az orvosa eltiltja attól, hogy dolgozzon, de a hivatal szemében mégis alkalmas a munkavégzésre, vagyis nem érdemel segélyt. Dan egész életében kétkezi munkából élt, most viszont a digitális ügyintézés és önéletrajzírás tudományát kellene elsajátítania. Vesszőfutása közben összesodródik Katie-vel, a gyerekét egyedül nevelő fiatal anyával. Próbál segíteni nekik a túlélésben, és egyre inkább odaszokik hozzájuk. Kérdés viszont, hogy egy egyre személytelenedő társadalomban miképpen működnek a szolidaritás és a bizalom gesztusai, és mennyire képesek ezek megfordítani emberéleteket.
Schneider Zoltánt is idézik, aki kiemelte: biztos, hogy mindenkiben van egy kis Daniel Blake, hiszen a bürokratikus rendszerrel való harc mindannyiunkat érinti. "Ebben a darabban ráadásul nem is igazi harcról van szó, hiszen a hivatalnokok jót akarnak Dannek, csak közben újabb és újabb zsákutcába küldik, és az élete pedig semmit sem halad előre" - vélekedik a címszerepről Schneider Zoltán.
A színpadon Schneider Zoltán és a lányát egyedül nevelő Katie-t alakító Mészáros Blanka mellett Bata Évával, Porogi Ádámmal és Juhász Tiborral találkozhatnak a nézők, a 12 éves Daisyt Mátyássy Kála Cecília és Reé Rita játssza kettős szereposztásban. Az előadás díszletét Valló Péter jegyzi, jelmeztervezője Benedek Mari, dramaturgja Kelemen Kristóf.
Felhasznált fotó: Radnóti Színház