bezár
 

zene

2024. 12. 18.
Új időszaki kiállítás nyílik a Zene Házában
A világ, ahogy csak kevesen látták
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Új időszaki kiállítás nyílik a Zene Házában Új időszaki kiállítás nyílik a Magyar Zene Házában 2025 februárjában, amely egészen elképesztő zenei utazásra hívja a látogatókat – közölték a szervezők a prae.hu művészeti portállal.  

LISTEN.  Zenei utazás a világ körül címmel rendezett tárlat a bolygónk élő, különleges zenei hagyományait hozza el Georgiától Belizén át Krétáig, Patagóniától Izlandon át Magyarországig, és messze tovább. Legyünk a Föld bármely pontján, mindenki számára ismerős helyzetek elevenednek meg ezen a minden érzékszervet megmozgató zenei utazáson.

prae.hu

„A zenei és kulturális különbözőségeink, közös gyökereink ünneplése ez a kiállítás” – mondta Batta András, a Zene Háza ügyvezető igazgatója, hozzátéve: „A LISTEN. a Zene Háza harmadik időszaki kiállítása, és örülünk, mert úgy látjuk, hogy a korábbi tárlatainkhoz  a közönségkedvenc Nekünk írták a dalt!, és a rekord látogatottságot elért Dívák és Ikonokhoz  hasonlóan, ismét egy élményekkel, izgalmakkal és új ismeretekkel teli kiállítás születik.”

LISTEN. alapanyagát Garry Bassin amerikai filmrendező és Tomoko Yamaguchi japán színész-producer-író zenés dokumentumfilmjei adják. A páros 10 éven keresztül, több mint harminc országban, több mint száz előadóval forgatott filmeket, melyek egészen egyedi látásmódon keresztül mutatják be a Földet, és annak zenei kultúráját. Ritkán látható, intim közelségben hallható tradicionális muzsikálás és zenei hagyományok mutatják meg, hogy az emberek, éljenek bárhol a világon, az életüket meghatározó eseményeket, érzelmeiket a zene segítségével fejezik ki.

LISTEN. mindannyiunk számára ismert helyzeteket, pillanatokat elevenít meg, miközben megélhetjük azt is, hogy az ezekhez az életképekhez, ünnepekhez kapcsolódó zenék eszközeikben és hangzásukban mennyire sokféle módon jelennek meg a világ különböző pontjain. A kiállítás emellett arra is felhívja a figyelmet, hogy az egymásra figyelés, a kommunikáció kulcskérdés az emberiség fejlődése szempontjából, és a zene, mint egyfajta kommunikációs eszköz, az életünk minden aspektusában jelen van.

„A kiállítást a film alkotóival közösen tervezzük, amely nem csak témájában izgalmas, hanem a megvalósításában is egyedi lesz. A világban nincs sok példa arra, hogyan formálható egy film vagy filmsorozat érdekes tárlattá, így azt is mondhatjuk, hogy a LISTEN. egy izgalmas kísérlet a film kiállítássá alakítására. A vetített képek mellet nagy hangsúlyt kapnak a többérzékszervi élményt támogató audiovizuális, tárgyi és térszervezési eszközök, installációk is. Ez nem egy tudományos kiállítás, hanem egy látványos zenei utazás Földünk sokszínű zenei tradícióiban” – mondta Horn Márton, a Zene Háza intézményigazgatója.

Az élmények egyetemesek, csak különböző hangokon szólalnak meg.

LISTEN. egy zenei utazás a világ körül. A kiállítás érzékszervi kalandozások sorozatát kínálja: a látogatók atmoszferikus hangok, különleges installációk és nagyméretű vetítések által ismerhetik meg, hogyan formálódnak és élnek tovább a zenei hagyományok a világ minden táján. A különböző hangulatú tematikus termekben felfedezhetik például a természet és az ember kapcsolatának harmóniáját, a grúz templomok és izlandi barlangok például a létezés transzcendens dimenzióit idézik meg, míg a portugál fadón és görög dallamokon keresztül az emberi élet melankóliáját és életszeretetét fedezhetik fel egyszerre.

A kiállításban sok-sok kiváló művész mellett szerepel például a Garifuna Collective, Carminho, Ivan Duran, Marjan Vahdat, Boban és Marko Marković, magyar részről pedig Sebestyén Márta, Lajkó Félix, a Parno Graszt, vagy éppen Roby Lakatos és Lakatos Miklós. A FIGYELEM létfontosságú, legyünk nyitottak a befogadásra!

A Zene Házától megszokott módon a LISTEN. meghatározza az intézmény 2025-ös évét, hiszen kapcsolódó koncertekkel, számos izgalmas előadással, és egyéb programmal hangolódunk a világ zenéire.

Garry Bassin dokumentumfilmsorozata, a The Listen Project megvalósításában Csoboth Attila operatőr és Rákossy Péter fotós is közreműködött.

A kiállítást a Zene Háza szakmai csapata hozta létre a Báger András vezette BAHCS Architects építészeti tervei alapján, az installációk tervezője: Bodóczky Antal.

A KIÁLLÍTÁSRA JANUÁR 15-IG AJÁNDÉKUTALVÁNY FORMÁJÁBAN VÁLTHATÓ KEDVEZMÉNYES BELÉPŐ!

Jegyek kaphatókLISTEN. – Zenei utazás a világ körül

Négyzetes kép a leadben: Magyar Zene Háza honlapja

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Kurt Rosenwinkel The Next Step Band (Live at Smalls, 1996) júliusban megjelent albuma és a Magyar Zene Házában októberben tartandó koncertje tükrében
Borbély László zongoraművész és Zeneakadémista tanítványainak koncertje
Élménybeszámoló a Decolonize Your Mind Society koncertjéről
Nils Frahm: Day

Más művészeti ágakról

avagy a 100 éve született, „ornitológus” Váci Mihályról
Parasztopera az SZFE-n
Adam Elliot: Egy csiga emlékiratai
Dombai Dóra: Veszélyes lehet a mozi - a könyvbemutató


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés