bezár
 

irodalom

2024. 12. 12.
Bende Tamás és Kustos Júlia kapta a Füst Milán Költői Díjat
Az elismerést a Petőfi Irodalmi Múzeum Dísztermében vették át
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Az elismerést két évente ítéli oda a Füst Milán Fordítói Alapítvány döntőbizottsága költőknek, illetve íróknak. Ez évben Géczi János elnök, Nemes Z. Márió és Marno János kuratóriumi tagok döntése alapján Bende Tamás és Kustos Júlia vehették át az elismerést. 

A díjkiosztó ünnepségét a Petőfi Irodalmi Múzeum Dísztermében tartották kedd este, ekkor mutatták be a Füst Milán Fordítói Alapítvány 35. évfordulójára kiadott albumot is. A Füst Milán magángyűjteménye: Költő festmények társaságában című kiadvány neves művészettörténészekkel tanulmányain és a családi barátok több írásán keresztül mutatja be Füst Milán és felesége, Helfer Erzsébet hazai alkotásokból álló gyűjteményét. A két költőnek járó díjakat a Füst Milán Fordítói Alapítvány kuratóriumának elnöke, Dr. Gintli Tibor adta át.

prae.hu

Füst Milán Díj 2024

Bende Tamás 1990-ben született Győrött, jelenleg Budapesten él. Verset, kritikát ír, korábban az Ambroozia internetes irodalmi folyóirat szerkesztője volt, jogászként dolgozik. A Hús és sakk, illetve az R25 antológiák szerzője. Horzsolás című verseskötete 2016-ban jelent meg a Parnasszus Könyvek Új vizeken sorozatában. A szerzőt Ferencz Mónika költő laudálta: "...vannak azok a sorok, amiket elég egyetlen egyszer elolvasni, még úgy is belénk égnek. „Sosem tudtam, a madarakat röptükben éri-e a halál, / vagy egyszer csak megérzik, hogy eddig és nem tovább, / és ez a felfoghatatlan ösztön arra készteti őket, / hogy leszálljanak” Nekem ez a részlet például ilyen. Visszatérő álomként kíséri az életemet azóta, hogy először olvastam, és mint ahogy az az álmoknak sajátja, nem feltétlenül értelmezik, de tovább gondoltatják velünk aktuális helyzetünket, és ezáltal elmozdítanak valamilyen irányba. [...] Ezzel a csenddel egyidejűleg pedig a szerző is elvonult, hogy dolgozzon újabb szövegein, és tudom, nem egyszerű megszólalni hosszú hallgatás után, pláne egy olyan időszak után, amelyben ennyi rezdülés elfért, és a világ elmozdulásai közül rengeteg azt sugallja, hogy írni és a lényegi dolgokat hangosan kimondani egyszerűen nem éri meg. Azt gondolom, jó helyre kerül most a Füst Milán-díj, egy szép pályakezdésre adott méltó visszajelzésként, azt pedig csak csendben remélem, bátorításként is szolgál majd, hogy Bende Tamás hamarosan megtörje ezt a hosszan kitartott csendet."

Kustos Júlia 1996-ban született Szombathelyen, szintén Budapesten él. Költői és írói munkát is folytat. Első kötete 2022-ben jelent meg Hullámtörő címmel a Jelenkor Kiadó gondozásában. A szerzőt Villányi László költő méltatta laudációjában: "A költői énnek nincsenek illúziói, valamiféle fogságban létezünk, bizonytalan a kiút; az ártatlannak vélt cselekedet katasztrófába torkollhat. Odüsszeusz dicstelen dicsőségre ítéltetik, hazatérés helyett reménytelenséggé sorvad vágya: „megtett méterenként duplájára / növekszik a táv”. A diktatúrában szívszorító a bizonytalanság, „hányat / vertek össze, a cellában kit erőszakoltak meg, és / kit nem”. A szürreális jövőben kifordul a világ: a magaslesen állatok várnak az óvatlan emberekre, bár bizonytalan, visszatérnek-e még. [...] Füst Milán meglátása díjazottunk költészetére is érvényes: „A művész a valóság ezernyi jelenségei közül kiemelt egyet, s azt mintegy a fénybe helyezte, teljes világosságban tette elénk, mármint ahhoz a helyzetéhez képest, amelyben ugyanez a dolog a világ ezernyi jelensége közt tengődött-kallódott, s a művészi ábrázolás nagy hangsúlyához viszonyítva bizony észrevétlenül.” Füst Milán nevezetes fotóján kitárt karral köszönti az érkezőt, és mivel Kustos Júlia verseiben egymásba játszanak az idősíkok és a történések, miért ne gondolhatnánk úgy, most őt üdvözli örömmel a Mester..." 

Fotó: Litera/Facebook

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Kupihár Rebeka A heterók istenéhez kötetbemutatójáról
Kosztolányi Dezső Őszi reggeli című verséről
Megjelent a szerző emlékiratainak folytatása, A másik egy
Kritika Vági János Hanghordozó című regényéről

Más művészeti ágakról

art&design

Borsos Lőrinc Neo Inertia című kiállítása
A Kortárs novemberi számának bemutatójáról
Dombai Dóra: Veszélyes lehet a mozi - a könyvbemutató
Margherita Vicario: Gloria! - XXII. Olasz Filmfesztivál - MittelCinemaFest 2024


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés