színház
A hatezer négyzetméteren megvalósuló, minden érzékszervre ható attrakcióban egy ősi, mitikus történet az újcirkusz és a tánc nyelvén, modern formában kel életre.
Az immerzív produkció koncepcióját több mint ötéves alkotófolyamat során dolgozta ki a társulat kreatív csapata, a díszletek, a jelmezek, a zene, a fények és a karakterek megformálása is mind magyar alkotók munkája - ismertette Vági Bence, a társulat művészeti vezetője az előadás keddi budapesti sajtótájékoztatóján.
A Walk My World az ókori Róma költője, Vergilius Aeneis című eposzának ismert történetét, Aeneas és Dido szerelmi tragédiáját kelti életre. Aeneas túlélve a trójai háborút elmenekül, hánykolódik a tengeren, különféle helyeken köt ki, majd elkeveredik Karthagóba, ahol Dido királynő uralkodik. Az istenek úgy szövik a szálakat, hogy az özvegy királynővel egymásba szeretnek, de az istenek Aeneast tovább küldik Itáliába. Amikor Dido meglátja a kikötőből kifutó vitorlást, öngyilkos lesz.
Vági Bence azt mondta, hogy az előadás az eposz első hat énekét dolgozza fel, Vergilius eposzába beleszőtte a görög és római mítoszt és mitológiát, szerepel benne a Minotaurusz, Vénusz vagy Ámor is.
A produkcióban nem lesz színpad és nézőtér, a közönség bekerül a produkció valóságába és az installációk között sétálva közelről figyelheti meg az előadóművészeket, akik folyamatosan új rejtélyeket tárnak fel. Az előadás hosszú távon fog futni, hetente többször lesz majd látható - tette hozzá Vági Bence.
Az előadásban a földszinten az elégett és elpusztult Trója csatatere mellett a közel nyolcszáz négyzetméteres labirintus várja a nézőket, a labirintusból kiérve Karthagóba lehet eljutni, ahol igazi észak-afrikai piactér lesz látható. Felül az erkélyeken helyezkednek el a főszereplők és az istenek.
Mind a 23 szereplőnek megvan a saját élettere, a szereplők szabadon léteznek a tereikben, és ahova ők indulnak, oda követhetik őket a nézők is. A közönség különféle időpontokban érkezhet majd meg az előadásra hét és nyolc óra között, egyszerre 30-40 nézőt engednek be és elhelyezik őket a tér egy bizonyos pontjára.
A közönség azt a szereplőt követi, akit akar, úgy rakja össze a mozaikszerűen kirajzolódó történetet, ahogy szeretné, nincsen szigorúan vett dramaturgiai sorrend - mondta a művészeti vezető.
Vági Bence ismertetése szerint a kétóra 40 percesre tervezett produkció minden egyes előadása új élményt ad a nézőknek, lesznek olyan jelenetek, amelyek "loopolva" ismétlődnek meg akár kétszer-háromszor is, de a finálé és a csatajelenetek csak egyszer lesznek láthatók.
"A közönséget majd úgy irányítjuk, hogy ezeket mindenképpen lássák, a köztes, összekötő jeleneteket azonban szabadon hagyjuk, hogy arra mozogjanak amerre akarnak" - hangsúlyozta Vági Bence, hozzátéve:, hogy az előadás nem interaktív, a közönség megfigyelőként vesz részt benne.
Vági Bence szerint a Walk My World nemcsak kulturális, hanem turisztikai szempontból is unikális attrakciója lesz a magyar fővárosnak. Egyedülálló élmény, amelyhez hasonló léptékű immerzív produkció eddig csak New Yorkban, Sanghajban és Londonban volt látható.
Újdonság, hogy a produkció az újcirkusz és a modern tánc nyelvén kel életre, ezáltal bárki számára élvezhető és átélhető lesz, kulturális és nyelvi korlátok nélkül - tette hozzá.
A produkció szereplőgárdáját a társulat artistái mellett magyar táncművészek és nemzetközi előadók alkotják majd.
A Walk My World a 2025 november 5-re tervezett premierjét követően állandó produkcióként lesz látható a Millenáris nagycsarnokban. A jegyek december 10-től kaphatók a produkció hivatalos weboldalán.