zene
Az intézmény szerint 2025-ben a Zeneakadémia több programmal, köztük kiállítással, tudományos konferenciákkal ünnepli alapításának 150. évfordulóját.
A most meghirdetett jövő tavaszi szezonban már több sorozat kapcsolódik a jubileumhoz, a kiemelkedő programokra ősszel kerül sor.
A tavaszi események között megtalálható A tegnap Zeneakadémiája és A Zeneakadémia rejtett kincsei című sorozat.
Előbbiben két zenetörténész, Mácsai János és Molnár Szabolcs beszélget az egyetem elmúlt másfél évszázadáról, sok zenei illusztrációval, utóbbiban az intézmény néhai zeneszerző tanárainak ritkán hallható művei hangzanak el az egyetem hallgatóinak közreműködésével.
A hegedű világsztárjai című sorozatban Joshua Bell (Shai Wosnerrel), Augustin Hadelich (Francesco Piemontesivel) és Baráti Kristóf (Würtz Klárával) lép fel.
A Tiszta barokk című szériában a stílus és Bach, valamint Händel muzsikájának kedvelői újra hallhatják Jean Rondeau játékát, aki ezúttal Nevermind nevű kvartettjével érkezik, továbbá az Ábrahám Márta vezette Ábrahám Consort, illetve Tóth-Vajna Zsombor együttese, a Harmonia Caelestis koncertjét.
A magyar kvartett tradíció című sorozatban a műfaj klasszikusai mellett Bartók vonósnégyeseinek többsége is megszólal a Takács, Keller, illetve Kelemen kvartettek mellett a legfiatalabbakat képviselő Korossy Kvartett tolmácsolásában, részben őszre átnyúlva - írják.
A Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara több alkalommal lép színpadra az évadban: februári hangversenyük közreműködője Rozsonits Ildikó lesz Beethoven 5. versenyművének szólistájaként. Márciusban, Bartók Béla születésnapján A kékszakállú herceg vára hangzik el Meláth Andrea és Fried Péter operaénekesek, az egyetem tanárainak közreműködésével, Kesselyák Gergely vezényletével. Rossini művét, a Stabat Matert a zenekar és az Alma Mater Kórus Horti Lilla (szoprán), Balga Gabriella (alt), Fekete Attila (tenor) és Bakonyi Marcell (basszus) közreműködésével, Somos Csaba vezényletével szólaltatja meg.
A Koncertfúvós Zenekar ősbemutatókkal érkezik, amelyek közül az egyik darabban Balázs János zongoraművész játszik szólót. Emellett A Zeneakadémia műhelyei című szériában többek közt az Operavizsga és az Áriavizsga szerepel a programok között.
Az Orgona a központban című sorozatban először mutatkozik be a Zeneakadémián Karol Mossakowski, és újra szólóesttel jelentkezik Szabó Balázs.
Az Itt és most sorozatban az Ecce homo című koncerten Tornyai Péter Dixit című műve is megszólal neves szólistákkal, Borbély László zongoraművész szólóestjén Bach és Sári József kompozícióit állítja egymás mellé, illetve újabb kiadással jelentkezik az Amadinda Percussion Project.
Folytatódik a Klasszikusok vasárnap délután, amelyben újabb remekműveket és fiatal előadókat ismerhet meg a közönség a házigazda, Eckhardt Gábor segítségével.
Újabb évaddal jelentkezik a Liszt-kukacok Akadémiája matinésorozat Mona Dániel vezetésével, ezúttal Hangszálak címmel az ének kerül a központba.
A Hungarotonnal közös lemezbemutató zongorasorozatban Kovács Gergely, Lajkó István, Horváth Benedek és Fejes Krisztina zongoraestje hallható, míg az Akusztikus, autentikus című népzenei, illetve a Jazz itt! című dzsessz-sorozatok közül előbbiben többek között az 50 éves Vujicsics együttes, utóbbiban a Binder Trió és ifj. Jónás Rezső trióformációja várja a közönséget.
Fotó: Facebook/Zeneakadémia