art&design
Az árnyék dicsérete című tárlat a művész legjelentősebb grafikai műveiből mutat be válogatást, betekintést engedve Szyszlo mesteri színkezelésébe és absztrakt formáiba, tükrözve Peru gazdag kulturális örökségét és szellemiségét.
A Limában, lengyel apától és perui anyától született Fernando de Szyszlo képei ízig-vérig kortárs művek, amelyekben ősi szimbólumok jelennek meg. Alkotásai Peru kultúráinak méltóságteljes és monumentális építészeti formáit, a textilek geometrikus motívumkincsét, élénk színvilágát idézik meg.
Az aprólékosan kidolgozott, dinamikus és gyakran drámai hatású, sötét tónusú, álomszerű képek egy olyan univerzális művészi nyelven szólnak a befogadóhoz, amelynek segítségével mindenki visszatalálhat a tudatalattijának legmélyebb rétegeihez.
Szyszlo művei a világ legnevesebb gyűjteményeiben, köztük a New Yorki-i Guggenheim Múzeumban és a Modern Művészeti Múzeumban (MoMA), a houstoni Szépművészeti Múzeumban, a Sao Pauló-i Modern Művészeti Múzeumban és a perui Arequipa Kortárs Művészeti Múzeumban is láthatók.
A széles irodalmi műveltséggel rendelkező perui művészt életre szóló barátság fűzte a 20. század számos kiemelkedő gondolkodójához, költőkhöz, írókhoz, köztük két Nobel-díjas szerzőhöz: a mexikói Octavio Pazhoz, valamint a szintén perui Mario Vargas Llosához.
A Cervantes Intézetben látható válogatás január 9-ig tekinthető meg. December 5-én, 12-én és 19-én a kiállításban Lantos Adriána, a Szépművészeti Múzeum spanyol gyűjteményének kurátora tart tárlatvezetést, amelyeken a részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött.
Fotó: Embajada de Perú