bezár
 

színház

2024. 11. 19.
Állami gondozottak történeteiből készít előadást az Exit Generáció
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Állami gondozottak történeteiből készít előadást az Exit Generáció November 22-én mutatja be az Exit Generáció a Jurányi Házban a Már nem álmodok velük. című új előadását, amely megtörtént eseteken keresztül nyújt betekintést a gyermekvédelmi rendszer működésébe, valamint az állami gondoskodásban élők mindennapjaiba.

Az intézetek egykori lakóinak beszámolóiból Zsigó Anna dramaturg és Farkas Ádám rendező készített színpadi adaptációt.

Szkéné színház

"Azok az információk, amelyek az átlagemberhez eljutnak, általában valamilyen tragédia vagy bűncselekmény kapcsán látnak napvilágot. Szeretném, ha a nézők felismernék, hogy ez ennél sokkal árnyaltabb, és nem csak sztereotip dolgok mentén alkotnának véleményt" - mondta Farkas Ádám.

Az alkotók által megkeresett, állami gondoskodásban nevelkedett - ma már felnőtt - interjúalanyok nem várt mélységekig engedtek betekintést az intézetben töltött éveikbe. Olykor meghökkentő, elgondolkodtató, olykor pedig kifejezetten humoros történeteket osztottak meg.

A dokumentarista előadásban ezek a szövegek hangzanak el, Zsigó Anna dramaturg csupán két dolgon változtatott: a szereplők és helyszínek valódi nevén, valamint a szövegek hosszán.

"Az elhangzó mondatok mind a beszélők saját szövegei. Nekünk Ádámmal az volt a dolgunk, hogy ezeket hogyan fűzzük fel egy szálra" - idézik a közleményben Zsigó Annát, aki hozzátette: ebben a munkában Hárs Anna dramaturg is segítségükre volt, konzulensként véleményezte a készülő darabot, és segített a dramaturgiai koncepció kidolgozásában.

Az előadásban Simkó Katalin, Török-Illyés Orsolya, Szamosi Zsófia és Dénes Viktor játszik.

A közleményben Török-Illyés Orsolyát idézik, aki úgy véli, hogy a legnagyobb segítséget az érintettek számára az empátia jelenti.

Simkó Katalint is idézik, aki szerint a témáról a színház nyelvén beszélni közös gondolkodásra sarkall. "A színház ideális terep arra, hogy előadók és befogadók közösen tudjanak gondolkodni bizonyos témákról, olyan árnyalt módon, ahogy egy egyszerű, hétköznapi beszélgetés során nem biztos, hogy lehetséges volna" - mondta, kiemelve, hogy az előadás közös gondolkodásra hív olyan dolgokkal kapcsolatban, amelyek esetleg tabunak számítanak, vagy csak elkerülik a társadalom nagy részének a figyelmét.

Szamosi Zsófia és Dénes Viktor emellett a társadalmi felelősségvállalás fontosságát is hangsúlyozza, hiszen az aprónak tűnő gesztusok is segíthetnek.

Személyességük miatt ezek a kiragadott pillanatok segíthetnek a nézőknek közelebb kerülni az érintettekhez, megérteni a motivációikat, érzéseiket, gondolkodásmódjukat.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

A Mesautó a Veres1 Színházban
Penelope Skinner: A legenda háza a Belvárosi Színházban
Gyévuska a Városmajorban
színház

Podlovics Laura: Nem félünk a sötétben / Budapest Bábszínház, Kísérleti Stúdió

Más művészeti ágakról

gyerek

Jubileumi kiállítás a Deák17-ben
Schein Gábor Apa átváltozott című könyvéről (Pagony, 2024, Budapest)
Fekete István Lutrájáról
Mit jelent az ifjúsági irodalom ma? – kerekasztal-beszélgetés


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés