film
Török Zoltán, a Vadlovak - Hortobágyi mese és a Vad Magyarország alkotója évek óta Svédországban él családjával, és túráik során rendszeresen felfedezik az átalakulóban lévő vadon színes állatvilágát. Legizgalmasabb kirándulásaikat mutatja be a csütörtökön a hazai mozikba kerülő filmalkotás, amelyben az érdeklődők megismerhetik a skandináv ország lenyűgöző tájait a tengertől a gleccserekig, valamint az északi táj vadállatait is.
„Van egy ellentmondás bennem, mert szerintem Magyarországon a természet jóval gazdagabb és színesebb, viszont Svédországban változatosabbak a tájak, és közel van a tenger. Napokig lehet úgy kirándulni, hogy ne találkozzak össze emberrel. Aki szereti a természetet, és szeret a természetben élni, annak Svédország ideális hely" – idézi a közlemény Török Zoltánt.
Amikor 2020-ban felkérték Török Zoltánt, hogy csináljon Svédországról egy filmet, már nemcsak a vad élővilágról szeretett volna forgatni, hanem azt is be kívánta mutatni, hogyan változik a környezet jó és rossz irányba egyaránt. Ahogy a közlemény is kiemeli, számtalan helyen forgattak, és felmerült a kérdés, mi köti majd össze ezeket a különböző felvételeket. A rendező ugyanis nem akart kaleidoszkópszerű, töredezett alkotást.
„Manapság nem nehéz észrevenni, hogy a dokumentumfilmek elkezdtek megütni egy jóval személyesebb hangnemet, ami közelebb áll a közönséghez. Ez egy vékony mezsgye, aminek könnyen át lehet esni a túloldalára. Amúgy is a családdal túrázunk, kajakozunk, és felmerült bennem, miért ne lehetne ez a felvételeket összefűző szál. Mi is csak elemei vagyunk a tájnak" – fejtette ki a rendező.
A költségvetést négy ország – Németország, Ausztria, Svédország és Magyarország – adta. Részben ez az összefogás eredményezi, hogy a Változó vadon - Az én Északom különösen magyar viszonylatban kimondottan magas költségvetésből készülhetett el. Az utómunka Magyarországon folyt, a vágó Hargittai László, akivel a rendező szinte az összes korábbi filmjében együtt dolgozott – olvasható a közleményben.
A filmet már több jelentős nemzetközi természetfilm versenyprogramjába beválogatták, köztük Európa legnagyobb természetfilm-fesztiváljára, a németországi Green Screenre, a holland Wildlife Film Festival Rotterdamra, az olaszországi Sondrio Festivalra, az észtországi Matsalu Nature Film Festivalra és a belga Namur Nature Film Festivalra is.
Kép forrása: Mozinet