art&design
A közlemény szerint a kiállítás előkészítése leginkább egy régészeti feltáráshoz volt hasonlítható, kezdetben ugyanis néhány fotón és egy szerény katalóguson túl alig voltak ismereteik Révai Ilka pályájáról. A tárlat erre a hiányra, valamint Révai Ilkának a korszak fotográfiájában betöltött markáns szerepére fókuszál - írták.
Révai Ilkát a fényképezés műfaji kérdésein túl annak technikai és elméleti, illetve szociális oldala is foglalkoztatta. Bár életműve csak töredékekben maradt fenn, a hazai és külföldi, magán-és közgyűjteményekben szerencsés módon megőrződött alkotások és dokumentumok még ebben a formában is érzékeltetni tudják Révai Ilka szuverén alkotói teljesítményét - fejtették ki a tájékoztatóban.
Felidézték, hogy Révai Ilka Kassák Lajos és a Ma körének szellemi társa volt. Egyedi látásmódja, autonóm törekvései alapján helye a huszadik század elejének irányzatai, a realista portréfényképezés és az avantgárd emberábrázolás köztes terében jelölhető ki.
Férje korai halála után életútjában felfedezhető az emancipálódás útját bejáró nő sorsa. 1927-től Párizsban és Nizzában élt, csak 1944-ben tért haza, majd egy év múlva meghalt.
A tárlathoz kapcsolódik KissPál Szabolcs A párizsi lelet című kortárs művészeti projektje, amely Révai Ilka elképzelt párizsi fotóművészeti aktivitásának feltárására tesz kísérletet.
A kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ, a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Kassák Múzeum együttműködésében jött létre, a Salgo Trust for Education, New York kiemelt támogatásával. A szervezők kiemelt partnerként említették Básti Annamária és Kajdi Csaba gyűjteményét.
A 2025. június 1-jéig megtekinthető tárlat kurátorai Cserba Júlia és E. Csorba Csilla voltak.
További információ a Kassák Múzeum honlapján található.
Négyzetes kép a leadben: Kassák Múzeum hivatalos Facebook oldala