bezár
 

art&design

2024. 10. 31.
Bővült a Hungarikon-gyűjtemény
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Bővült a Hungarikon-gyűjtemény Gregor József operaénekest ábrázoló portréval bővült az egy-egy neves magyar személyiség hétköznapi használati tárgyát magában foglaló képzőművészeti alkotásokból álló Hungarikon-gyűjtemény.

Barnák László, a Szegedi Nemzeti Színház főigazgatója az alkotás szegedi sajtóbemutatóján felidézte, Gregor József 1964-ben Vaszy Viktor hívására érkezett Szegedre és 1988-ig a társulat énekművésze volt, majd 1989 és 1991 között igazgatóként irányította az operatagozatot. A hetvenes évektől az Magyar Állami Operaház állandó vendégművészeként énekelt, európai és észak-amerikai vendégszerepelései során is komoly sikereket ért el.

prae.hu

2003-ban Verdi Don Carlos című operáját rendezte az akkor sanyarú anyagi helyzetben lévő Szegedi Nemzeti Színházban egy forintos honoráriumért. Nagylelkűségét máig anekdotaként emlegetik a színház falai között, és ez adta az ötletet a legújabb Hungarikon elkészültéhez – mondta a főigazgató.

Gregor József olajportréját Arányi Nóra festőművész készítette el, az alkotáson helyet kapott egy egyforintos, az operaénekes pénztárcája, valamint a Szerelmi bájital kottájának egy részlete.

Kárpáti Tamás, a Hungarikon-gyűjtemény tulajdonosa emlékeztetett rá, tavaly a szegedi Móra Ferenc Múzeum kiállítóhelyén Hetedhét Hungarikon címmel 77 alkotást mutattak be a ma már 182 darabból álló gyűjteményből. A műalkotásokat rendszeresen láthatja a közönség, legutóbb a török-magyar kulturális évad keretében rendeztek tárlatot előbb Rodostóban majd Isztambulban. A közelmúltban zárult kiállításnak is van szegedi vonatkozása: Fehér László nagy méretű festményébe Karikó Katalin egy pipettáját illesztették be.

A gyűjtő elmondta, a tervek szerint jövő tavasszal tárlatot rendeznek a szegedi érintettségű Hungarikonokból, amelyen a városhoz kötődő művészek, tudósok, sportolók relikviái kapnak helyet. A gyűjteményben szerepel Juhász Gyula szülőházának kapukulcsa, Zsigmond Vilmos operatőr fénymérője, Kass János képzőművész, Janikovszky Éva író, Sándor Csikar labdarúgó, Vadász Endre grafikus, a betyár Rózsa Sándor, József Attila költő, Bodrogi Gyula színész vagy a szabadtéri játékok Háry János előadásán Napóleont alakító Gérard Depardieu egy-egy műalkotásba foglalt személyes tárgya.

A következő hónapokban még bővülhet a szegedi kapcsolódású Hungarikonok köre Agárdi Gábor színművész, Dankó Pista zenész vagy Nagy László kézilabdázó képzőművészeti alkotásba illesztett relikviájával. Az egyes darabokhoz remek írások is születtek, Jókai Anna, Parti Nagy Lajos, Nádas Péter, Tandori Dezső és mások tollából – közölte Kárpáti Tamás.

Négyzetes kép a leadben: Tiszatáj hivatalos oldala

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Kurátori bevezető
Kritika a roveretói Művészet és fasizmus című kiállításról
A városarcheológia szervetlen fossziliája
A Budapesti Fotófesztivál Női fókusz című kiállításáról

Más művészeti ágakról

Oksana Karpovych: Lehallgatva c. filmje a 21. Verzió Filmfesztiválon
építészet

Huszadik Média Építészeti Díja finálé
A BIFF filmfesztivál UNSEEN fotókiállítása


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés