film
A versenyszekció filmjei mélyen személyes történeteken keresztül ábrázolják az identitáskeresést és a queer közösségek életét. A program célja a láthatóság biztosítása és párbeszéd ösztönzése, lehetőséget adva a közönségnek, hogy közelebb kerüljön ezekhez a sokszor a mainstream történetmesélésből kimaradó valóságokhoz.
Az idei Verzió gazdag kínálatot vonultat fel, beleértve a lengyel, horvát és kameruni queer közösségek életét bemutató alkotásokat. Az I'm Not Everything I Want to Be (Még nem az vagyok, aki lenni akarok) kizárólag a főszereplő fotóarchívumának felhasználásával készült. Libuše Jarcovjáková cseh fotográfusnőről szól, aki a ‘70-es ‘80-as évek underground klubjait és közösségeit fotózta. A film megmutatja, hogyan tud a művészet felszabadítani az elnyomás alól. Klára Tasovská rendezőnő a fesztivál vendége lesz.
A Grand Prize című alkotás horvát rendezőnője is jelen lesz a fesztiválon, a film a zágrábi ballroom szcénát mutatja be. A Such Feeling (Micsoda érzés) című intim portréban a lengyel queer előadók és a kormány kemény ellenző magatartása közötti kapcsolatot vizsgálja. A Queendom dokumentumfilm főszereplője, Gena célja, hogy felhívja a figyelmet az LMBTQ+ közösséget érő zaklatásokra és az orosz kormány véres tetteire.
A fesztiválon szó lesz még a kameruni homofóbiáról és egy alkotó ember szerelmeiről is. Továbbá megjelenik Rácz Koni, a nemi sztereotípiák ellen küzdő aktivista és táncos szervezésében a hazai ballroom és voguing szcéna egy hatalmas buli keretében a Toldi klubban.
A fesztivál megszokott csatornáin túl nagyköveteken keresztül is terjeszti az Itt vagyunk szekció hírét. Steiner Kristóf, Oltai Kata és Rácz Koni saját social media platformjaikon támogatják a szekció hírnevét. Egy különleges figyelemfelhívó akció, egy animációfilmes kampány is tartozik majd az LMBTQ+ történeteket feldolgozó filmszekcióhoz.
A fesztivál mellett a Vektor VR ötödik éve hozza Magyarországra a világ vezető VR-alkotásait. Az idei válogatás fókuszában a testtudat és érzékelés új formái állnak, amelyek 360 fokos VR-filmek és interaktív virtuális valóság élmények formájában tárják a közönség elé az emberi test és érzékelés társadalmi jelentőségét. A Félreértett testek tematika keretében immerzív alkotások láthatóak. Vibráló képekben, szubjektív vallomásokban, dokumentarista narratívákban és meglepő performatív fordulatokban gazdag alkotásokat tár elénk a programblokk. A társadalmi tabuk tematizálásán keresztül az alkotások segítenek újraértelmezni a világhoz fűződő viszonyunkat és a normalitás fogalmát is.
A Verzió idén is erős társadalmi üzenetekkel, különleges eseményekkel és kivételes filmekkel várja a közönséget, hogy együtt ünnepelhessék az emberi jogok, sokszínűség és művészet erejét. A Itt vagyunk szekció célja, hogy lehántsa a képzeletbeli fóliát, kibontsa és közelebbről megmutassa ezt a társadalmi szinten tabusított témát.
A fesztivál október 24-én indította el a jegyértékesítést, és a látogatók a Toldi, a Művész mozikban, valamint online is élvezhetik a programokat november 14-24. között a Verziótékában. A részletes program és jegyvásárlás elérhető a Verzió Filmfesztivál honlapján.
Forrás: Verzió Filmfesztivál
Felhasznált fotók: Verzió Filmfesztivál