bezár
 

irodalom

2024. 10. 18.
A Petőfi Irodalmi Múzeumban Nagy László hagyatéka
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Petőfi Irodalmi Múzeumban Nagy László hagyatéka Nagy László születésének 100. évfordulójához közeledve örökösei lehetővé tették, hogy a költő, író, műfordító, képzőművész és felesége, Szécsi Margit költő irodalmi hagyatékának legnagyobb része a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ - Petőfi Irodalmi Múzeum falai között találjon otthonra.

A Nagy László örökösök felajánlásának köszönhetően a múzeumban mostantól kutathatóvá válik Nagy László és felesége mintegy félezer darabos levelezése, amelyben magán és hivatalos, az alkotás mindennapjait, a művészházaspár életét megvilágító dokumentumok is megtalálhatók.

prae.hu

a gyűjteményben helyezték el Nagy László műfordításait, köztük a nemrég előkerült drámafordításokat, valamint személyi iratai mellett az 1970-es években keletkezett naplófüzeteit és Szécsi Margit jegyzetfüzeteit.

A család számos relikviát is a Petőfi Irodalmi Múzeum rendelkezésére bocsátott. Az író Groma írógépe, az általa készített faeszközök és sétabotja, a család fotógyűjteménye és a képzőművészeti alkotásait reprezentáló, íróbarátairól készült grafikái is a gyűjteménybe kerültek.

A közleményben Török Petra főigazgatót idézik, aki a Nagy László-emlékév feladatai között a szerző kultuszának felidézését és megerősítését említette, amelynek érdekében a PIM számos programmal készül.

Az ajándékozás nyomán a múzeum elvégzi a hagyaték teljes körű muzeológiai feldolgozását, restaurálását és digitalizálását, az irodalmi és képzőművészeti életművet feldolgozó tudományos konferenciát szervez.

Az emlékévben három kiállítás mutatja be Nagy László munkásságát: a Petőfi Irodalmi Múzeumban a költő irodalmi életműve kerül a fókuszba, Veszprém vármegyében az eddig kevésbé kutatott, jelentős képzőművészeti tevékenységét ismerhetik meg az érdeklődők, míg iszkázi szülőházában megújult közösségi helyszínek fogadják majd a látogatókat.

Fotó: Facebook/Petőfi Irodalmi Múzeum

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Elisa Shua Dusapin Tél Szokcsóban című kötetéről
Kritika Vági János Hanghordozó című regényéről
irodalom

Prae Műfordító Tábor, tábori napló, 5. nap
irodalom

Prae Műfordító Tábor, tábori napló, 3. nap

Más művészeti ágakról

A Tabuk és gyerekirodalom című kerekasztal-beszélgetésről
Interjú Szilágyi Zsófia filmrendezővel Január 2. című filmjéről
Beszélgetés Marie-Aude Murail-jel


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés