színház
"Bartók Bélát nemcsak a magyar, hanem a török vidékek zenéje is élénken foglalkoztatta. Népzenei gyűjtései teszik lehetővé, hogy e két kultúra legfontosabb értékei ma ismertek lehetnek és inspirációul szolgálhatnak a jelenkor művészei számára. Ilyen módon jött létre a Tiszta forrás című előadás is, amelyben Guessous Majda Mária Mesi, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt" - olvasható a Magyar Állami Népi Együttes közleményében.
Felidézték, hogy az előadást 2024 áprilisában, a Bartók Tavasz programjaként mutatták be a Müpa színpadán. Az alkotók alapvető célja volt, hogy az előadást Törökországba is elvigyék, így került sor a műsor október 15-i, isztambuli premierre a Magyar-Török Kulturális Évad keretén belül.
A közlemény szerint a magyar és török hagyományos zene- és tánckultúrából inspirálódó előadás egyik különlegessége, hogy a Magyar Állami Népi Együttes művészei nemcsak magyar, hanem török táncokat is bemutatnak a műsor részeként, ezzel tisztelegve a török kultúra, valamint a hosszú időkre visszanyúló magyar és török kapcsolatok előtt. Emellett különlegesség az is, hogy a bemutatón a táncosok a török táncbetétek során eredeti, izmirből származó török népviseletben jelennek meg a színpadon.
A Tiszta forrás Bartók Béla gyűjtéseiből származó zenéjét Guessous Majda Mária Mesi magyar-marokkói énekesnő és zenésztársai, valamint a Magyar Állami Népi Együttes zenekara szolgáltatja.
A közlemény szerint a török-magyar kulturális kapcsolatok ápolása jegyében a Magyar Állami Népi Együttes decemberben visszatér Törökországba, hogy a múlt évben a Müpában bemutatott, a Magyar-Török Kulturális Évad megnyitására készült nagyszabású gálaműsorával zárja le az ünnepi évadot.
A Tiszta forrás isztambuli bemutatója a Bartók Tavasz produkciójaként, a Magyar-Török Kulturális Évad keretében, a Müpa Budapest szervezésében valósult meg.
Fotó: Csibi Szilvi / Bartók Tavasz