art&design
A fesztivál csütörtöki budapesti sajtómegnyitóján Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) építészeti államtitkára, országos főépítész kiemelt fontosságúnak nevezte, hogy az építészet és a design kapcsolata erősödjön. Ennek az egyik fontos lépése, hogy 2025-től kötelező lesz minden állami beruházásnak a három ezrelékét képzőművészeti vagy iparművészeti alkotásra fordítani azzal a kitétellel, hogy az alkotások az épületek elválaszthatatlan részei legyenek.
„Emellett az EU-s értékhatár feletti beruházásoknál, a közoktatási és nevelési célú épületeknél pedig kötelezően előírjuk a belsőépítészeti kiviteli tervek megalkotását is.” – tette hozzá Lánszki Regő.
Jakab Zsófia, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a kreatív ipar fejlesztéséért és ágazati koordinációjáért felelős miniszteri biztosa és a Magyar Divat & Design Ügynökség (MDDÜ) vezérigazgatója a sajtóeseményen felidézte, hogy a Budapest Design Week első alkalommal valósul meg az MDDÜ szervezésében.
A miniszteri biztos reményének adott hangot, hogy a jövőben a Budapest Design Week Magyarország és Budapest kreatíviparban betöltött, regionális szerepét meg tudja erősíteni.
Hiszünk abban, hogy az MDDÜ által szervezett programok hozzájárulnak a hazai kreatívipar sikerességéhez és ösztönzéséhez is, és elkötelezettek vagyunk, hogy minél nagyobb szakmai színvonal mellett valósítsuk meg az eseményt – fogalmazott Jakab Zsófia.
Az ezen a napon megkezdődött fesztivál részeként Budapesten, Sopronban és Pécsen több mint 100 helyszínen élményalapú, különleges kreatív programokkal, időszaki kiállításokkal, workshopokkal és tárlatvezetésekkel várják a kreatívipar iránt érdeklődőket október 20-ig.
A fővárosi programok mellett Sopron és Pécs is bekapcsolódik az eseménysorozatba: a Sopron Design Week eseményt immár kilencedik alkalommal szervezik meg, a DesignPécs különböző rendezvényével pedig Baranya megye egyik rejtett erősségére, a helyi design- és a kreatíviparra hívja fel a figyelmet – mondta a miniszteri biztos.
Az MDDÜ által küldött írásos összegzés szerint a Budapest Design Week nyitóeseményeként csütörtökön az ELLE Decoration magazin harmadik alkalommal adja át az EDIDA Hungary díjait, a gálán a magyar designszakma legkiválóbb alkotóit és inspiráló munkáit ismerik el.
A nemzetközi EDIDA-t (ELLE DECO International Design Awards), amelyet áprilisban Milánóban adtak át, a design Oscar-díjaként is emlegetik, immár 20 éve jutalmazza a szakma legjobbjait.
Az EDIDA Hungary shortlistjének összeállításában idén is neves szakértők vettek részt, akik a hazai és nemzetközi design szcéna legújabb irányvonalait képviselő munkákat válogatták be, különös hangsúlyt fektetve a fenntarthatóságra és a kreatív megoldásokra. Az év fiatal tehetsége kategória támogatója az idén is az MDDÜ.
A Budapest Design Week központi kiállítása, a 360 Design Budapest október 15. és 20. között ötödik alkalommal mutatja be a hazai és regionális design legkiválóbb alkotásait. A kiállításnak idén a Nyugati Pályaudvar egykori váróterme ad otthont.
A kiállítás a design mindennapokban betöltött szerepét hangsúlyozza, miközben kaput nyit a régió tervezői számára a nemzetközi színtéren való bemutatkozásra. Az esemény az elmúlt években több rangos nemzetközi elismerésben részesült, köztük a Red Dot és az A' Design Award díjakkal.
A rendezvénysorozat kiemelt szakmai eseménye lesz az a kreatívipari kerekasztal-beszélgetés és előadás, amely olyan téma- és kérdésköröket jár körbe, mint a hazai kreatívipar fejlesztésének, nemzetközi piacra lépésének támogatása és versenyképességének növelése. Az október 17-i programnak az ArtHab épülete ad otthont.
A Budapest Design Week másik kiemelt kísérőeseménye, az október 17-20. között a Millenárison megrendezendő Art Market Budapest: Közép- és Kelet-Európa legnagyobb nemzetközi kortárs képzőművészeti vására 30 ország több mint 100 kiállítójának részvételével mutatja be a kortárs művészetek legújabb alkotásait.