irodalom
A beszélgetéssorozat alapját Makoto Fujimura festőművész és filozófus Művészet + hit – Az alkotás teológiája című esszékötete adja. A szerző az alkotói lét legnagyobb kihívását abban látja, ahogyan a jelen társadalmunk az alkotást a tényleges teljesítménnyel köti össze: alkotóként akkor létezünk, ha van produktum. Fujimura megállapításából kiindulva a Művészet + hit beszélgetés sorozatban a résztvevők utána járnak annak, hogy mi minden akad az alkotói folyamatban, ami értékes, ami több, mint a produktum önmaga.
„Hisszük és valljuk, hogy mi alkotott alkotók vagyunk, akiket Isten megalkotott és alkotásra hív. (...) Szervezőtársaimmal közösen volt egy erős vágyunk, hogy olyan eseményre járjunk, ahol tartalmas beszélgetéseink lehetnek. Elsőként a művészet és szentség kérdéskörét vitattuk meg, a továbbiakban pedig Fujimura esszékötetének fejezetei alapján fogjuk szervezni a beszélgetéseket.”
– hangsúlyozta Masri Mona Aicha, a művészet + hit alkalmak főszervezője.
A programsorozat első vendége Molnár Illés költő, műfordító volt.
A beszélgetés során Molnár Illés, a Fujimura-kötet fordítója kiemelte:
„Az írás nekem egyfajta lelki gyakorlat.” „Legalább olyan fontos a folyamat, ahogy a szövegek összeállnak valamivé, mint maga a végeredmény, az alkotások így az önismeret szempontjából is érdekesek: egy belső vízió eredményei. (...) Az ihlet nem jön és elragad, hanem tudatállapotként írható le, ahova el lehet jutni. Valami megszületik, miután belül zajlanak a dolgok, csak figyelni kell rájuk. Mindenki belsejében zajlik ilyen tudatfolyam, amelynek van egy, az alkotó önmaga iránt tanúsított figyelme, tisztelete. Olvasóként is nagyon izgalmas ezt a figyelmet másoknak megadni.”
Októberberben Tabajdi Ádám orgonaművész, novemberben Dr. Békési Sándor teológus képzőművész vesz részt a beszélgetésekben, minden hónap utolsó hétfő estéjén Budapesten, a református ELTE Misszió gyülekezetének közösségi terében.
Tudatta a művészet + hit főszervezője a prae.hu művészeti portállal.