bezár
 

art&design

2024. 09. 30.
Divatszínházi előadás a Hagyományok Házában
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Divatszínházi előadás a Hagyományok Házában Ruhatörténetek táncjelenetekben bemutatva: a Hagyományok Házában Körforgásban címmel divatszínházi előadást láthat a közönség október 2-án és 5-én.

Az összművészeti produkció olyan kérdéseket vizsgál, mint hogy miként helyezheti új kontextusba a kortárs művészet a múltat, a hagyomány miként tud jelen lenni és alapot szolgáltatni a művészeti fejlődésnek - olvasható a Hagyományok Háza közleményében.

prae.hu

 A kulturális örökség dinamikus megőrzésének egyik legjobb módja a hagyomány és a kortárs művészet közötti párbeszéd elősegítése. Ennek ad teret a divatszínházi előadás, amelyben a Magyar Állami Népi Együttes táncosai és zenészei színpadi produkció keretében mutatják be Szűcs Edit öltözéktervező erre az alkalomra készített alkotásait. A produkcióban a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum műtárgyai is láthatók lesznek.

Az előadás Czingel Szilvia, a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum vezetőjének ötlete alapján jött létre, aki kiemelte: a divat és az öltözködéskultúra izgalmas kommunikációs kód arra, hogy a múltat és a jelent összekössük, illetve a népi kultúrát 21. századivá tegyük. ,,Az olyan kísérleti műfajok, mint akár egy divatszínház, remek eszközei lehetnek ennek a missziónak" - fogalmazott Czingel Szilvia, aki megjegyezte: kevés olyan előadás létezik, amelynek ötletadója egy múzeum és egy színház vagy egy táncegyüttes valósítja meg. A produkcióban látható ruhákat a népi kultúra motívumai ihlették, akár egy bizonyos hajfonás vagy egy adott tájegység speciális mintakincsei.

Szűcs Edit jelmez- és divattervező szerint sokféle út létezik a tradíció és a modernitás egyidejű megjelenítésére az öltözékekben. Mint fogalmazott, egy ,,ez egy valódi slágertéma" a tervezők körében. A Körforgásban című produkció általa tervezett darabjait elsősorban a színpadi látványosság szempontjai ihlették, de munkái között olyan alkotások is megtalálhatóak, amelyek egy kis egyszerűsítéssel akár hordhatóvá is tehetők.

,,A divattervezők gyakran úgy dolgoznak, hogy a bemutatón látványosabb, játékosabb öltözékeket vonultatnak fel, majd azoknak a letisztultabb verzióit dobják piacra" - mondta, hozzátéve, hogy az előadás célja elsősorban egy olyan szemléletváltásra való figyelemfelhívás, amely a hagyomány és a modernitás közötti hidat igyekszik még inkább láttatni.

Az előadásban a képzőművészethez hasonlóan a mozdulatoknak a híd szerep jut, hiszen erősítik a hagyomány és a modernitás két pólusának kapcsolódását. Az előadás rendező-koreográfusa Darabos Péter.

Bővebb információ a produkcióról a Hagyományok Háza honlapján érhető el.

Kép forrása: Hagyományok Háza Facebook-oldal

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

A besorolás deficitje
art&design

Kritika a Kis magyar kockológia című kiállításról
Kulturális hanyatlás?
art&design

Mátrai Erik AIR című kiállításáról

Más művészeti ágakról

Marék Veronika kapta a Magyar Gyermekkultúra Mestere Díjat
A BIFF filmfesztivál UNSEEN fotókiállítása


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés