film
A New York-i Liszt Intézet szervezésében szerdán tartott amerikai bemutatón részt vettek az alkotók, így Baska Barbara rendező és Csáky Attila producer.
Baska Barbara, a film főhőse, Baska József lánya, az MTI-nek elmondta, hogy egy 1947-ben kezdődött és máig tartó történetet mutatott be, amelyben saját családja sorsa, a történelem és a képzőművészet összekapcsolódik.
Csáky Attila producer arról beszélt, hogy a film első alkalommal került a tengerentúlra, miután több Kárpát-medencei városban bemutatták már a 2023 novemberi bemutató óta.
A filmkészítő hozzátette, hogy az alkotás Amerikában is "otthonra talál", valamint megjegyezte, hogy Baska József képzőművész története a "velünk élő magyar történelem egy kataklizmáját mutatja be, a Trianon által előidézett helyzetek következményeit".
A vetítést követően Kárász Róbert, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. kreatív igazgatója úgy fogalmazott, hogy a felvidéki kitelepítések idején, 1947-ben indult családi történet a bátorságról, az őszinteségről és szabadságról szól.
Palotai Csenge, a New York-i Liszt Intézet igazgatója elmondta, hogy az egykor Czukor György által alapított híres Kaufman-stúdiók helyén tartott bemutató után a dokumentumfilm Kanadában, Torontóban is bemutatkozik. A magyar kulturális intézmény vezetője megjegyezte, hogy 2023 őszén szintén a Mozgókép Múzeumának nagy vetítőtermében mutatták be az Egyesült Államokban a Semmelweis című mozifilmet, amely Magyarország jelöltje az Oscar-díjra.
A Baska magyarul beszél című dokumentumfilm Baska József gyerekkori élményét és annak következményeit dolgozza fel: a későbbi festőművész 12 évesen családjával egy szekéren menekült el a felvidéki Rozsnyóról, hogy Magyarországon keressen menedéket a csehszlovák hatóságok üldözése elől. A film a legjobb rövid dokumentumfilm díját nyerte el a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon, Veszprémben júniusban.