irodalom
Létezik olyan film, amely önálló monográfiát érdemel? Vagyis nem egy életművet, korszakot, stílust vagy műfajt tekint át? A kérdésnél csak Pólik József filmválasztása tűnik meglepőbbnek: Najmányi László A császár üzenete című, a Balázs Béla Stúdióban 1975-ben forgatott filmje enyhén szólva nem tartozik a legismertebb művek közé. Mostantól azonban, a szerző rendkívül összetett, az esztétikaitól a társadalomtörténetiig, Franz Kafkától a neoavantgárdig ívelő szempontrendszeréből, a kontextus alapos feltárásából következően azzá válik. A császár üzenetét – nem a novellát, hanem a filmet – végre megértjük. – ismerteti a könyvet Gelencsér Gábor.
Pólik József (1969) esztéta, író, filmrendező. A Debreceni Egyetem Filozófia Intézetének munkatársa. A kilencvenes évek derekán a Balázs Béla Stúdió tagja, kísérleti filmek (Lamm, 1998), videoklipek (Mennyország tourist, 1999), játékfilmek (Életem legrosszabb napja, 2017; Balcsillag, 2022) rendezője. Filozófiai tanulmányok (Levél Foudayba, 2006), filmesztétikai írások (Körhinta a viharban, 2019) szerzője. A Tréfamesterek című graphic novel (2022) írója és kiadója.
A könyv megvásárolható a kiadó webshopjában.
A szerző dedikál a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon a Prae Kiadó B43-as standjánál 28-án szombaton 14 órától. Az eseményen való részvételt itt lehet jelezni.