art&design
Herbert Aniko aka Haniko, vizuális művész 2011-ben diplomázott az egri Eszterházy Károly Egyetem Vizuális Művészeti tanszékén. Munkái megtalálhatók a hazai közgyűjteményektől kezdve egészen az UNESCO kollekciójáig. Különféle műfajokkal kísérletező művészetének legfőbb inspirációja a természet, annak a mindennapi életben való jelenléte kínálja fel azt a témát, amit vizuális alkotói nyelvre fordít. Hétköznapjaiban és alkotói szemléletében egyaránt meghatározó szereppel bír a fenntarthatóság és az újrahasznosítás. Művészetét a letisztult és a finom kivitelezésbe oltott személyes hangvétel jellemzi, így alkotásai nagyméretű akvarellek, apró kollázsképek, papírból és más természetes anyagokból, talált tárgyakból készült installációk és objektek gyűjteménye. Célja minél több művészeti ággal kapcsolódni, és különféle helyszínekre és közönséghez eljuttatni alkotásait, mint például a Walter Rózsi-villába, a Vinczemill Műhelygaléria kiállítóterébe, illetve budapesti kulturális intézetek kirakataiba.
„Üres pillanataimban gyakran generálok képzeletemmel történeteket tudományos információ-morzsákból kiindulva. Egyes fecskék a nádasokban vészelik át a telet, ezen időre pedig halakká, kagylóvá változnak – így a moszatokról is el tudom hinni, hogy fecske alakban meghódítják az eget, vagy suttognak elfeledett történeteket a befagyott réteglemezek között. A vízparton vagy a hófödte csúcsokon pedig mi tesszük meg ugyanezt kincsek után kutatva mesebeli varázstárgyunkkal, a tengeri pórázzal.” Haniko alkotásai olyan figurális és absztrakt formák tárházát vonultatják fel, amelyek folyamatos metamorfózisban lebegnek. Ezek a biomorf lények búvópatakként rétegződnek egymásra, és olyan kolóniákat alkotnak, amelyek összeszövik élő és élettelen, ember és nem ember, állat és növény területeit.
Az alkotó jelen tárlatán folytatja A tó súlya című, tavalyi duókiállításon megkezdett, művészetalapú kutatását, amely során Sebestyén Olga (1891–1986) hidrobiológus-limnológusnak a Balaton élővilágával kapcsolatos munkásságát transzformálta át vizuális nyelvezetére. A további vizsgálatba elmélyülve felbukkant egy másik tudós, Kol Erzsébet (1897–1980) algológus, a hó- és jégalgák leltározójának tudásöröksége. Haniko e két kutató eredményeit, női életútjukat vizuális tér-képekké alakítja kollázsolással-kartografálással, miközben a látogató számára az ökológiai válság alga-ambivalenciáját teszi megragadhatóvá a fabuláción keresztül. A perspektíva-alakító vizuális meseszövéssel segít abban, hogy napjaink ökológiai, társadalmi és mentális zavarában képesek legyünk lélegezni – az algákkal együtt, egy lényként.
Az Algazöld csend bont virágot bennem című kiállítást számos esemény fogja kísérni, amelyekben a holisztikus életszemlélet kerül fókuszba. A megnyitó első hetében a Magyarországon még úttörőnek számító Human Design rendszerével ismerkedhetnek meg az érdeklődők, azt követően a hangterápiába bevezető gyakorlattal, tárlatvezetésekkel és egy különleges finisszázzsal készül a művész.
Zene: Noémo
Mozgókép: Vadas Géza
Társalkotók: Vinczemill, Szakács Niki, Faék Műhely
A kiállítás október 3-ig a Karinthy Szalon nyitvatartási idejében (hétfőtől péntekig 12–18 óra között) megtekinthető.
Az eseményen való részvételt itt lehet jelezni.