építészet
Az épületegyüttesben közönségbarát, autentikus környezetben zajlanak majd csoportfoglalkozások, lehetőség nyílik népijáték-készítésre, népi munkák bemutatására, tradicionális étkek főzésére, sütésére is - mondta el Vándor László megyei múzeumigazgató.
A hajlított házat XX. század eleji hangulatot idéző bútorokkal rendezték be, de a tisztaszobában már megtalálhatók XXI. század elektronikus eszközei, mint például a számítógép és a kivetítő is.
Az udvaron felépítettek két sütőkemencét, a gazdálkodás emlékeit bemutató torkos pajtában pedig - amely a néprajzi múzeum legnagyobb fedett létesítménye - táncegyüttesek, színjátszó csoportok léphetnek majd fel.
A ház alkalmas leánykérések, lakodalmak lebonyolítására is. Az épület melletti kápolna pedig alkalmas helyszín az esküvői, keresztelői szertartások tartására.
A Göcsej-vidéken a XIX. században az "egyenes ház" volt jellemző, amikor egymás mögött alakították ki a tisztaszobát, a konyhát és a kamrát. A hajlított ház - amikor "L-alakot" képezve a ház mögé építtették a hátsó traktust és az istállót - csak a későbbi évtizedekben terjedt el.
Vándor László hozzáfűzte; a zalalövői hajlított házban eredetileg egy XX. századi konyha volt berendezve. A falumúzeum alapításakor, mintegy negyven esztendővel ezelőtt azonban az volt az elképzelés, hogy az épületeket a XIX. századi állapotukban mutatassák be, ezért a konyhát lebontották. A mostani átalakítás után viszont azt is bemutatják, hogy ezeket a házakat milyen körülmények között használták az 1960-as években.