film
„A CineFest az évek során hatalmas utat tett meg addig, hogy ma Magyarország legnagyobb, nemzetközi kortárs nagyjátékfilmeket bemutató filmfesztiválja legyen. Ugyanakkor a jubileum nemcsak az előre-, hanem visszatekintésre is alkalmat ad. A versenyprogramban ezért helyet kaptak olyan alkotók munkái, akik korábbi filmjeikkel az elmúlt két évtizedben már szerepeltek a CineFesten. Ők mostanra kiforrott, nemzetközileg elismert alkotók lettek” – mondta Bíró Tibor fesztiváligazgató.
Jelenet az Anora című versenyfilmből
A fotón középen a címszerepet alakító Mikey Madison (© Augusta Quirk)
Erre jó példa az egyik legjelentősebb amerikai független filmessé vált Sean Baker. Baker korábban Tangerine (2015) és Vörös rakéta (2021) című filmjeivel szerepelt a CineFest programjában, ráadásul az utóbbi premierjére a film főszereplőjével, Simon Rex-szel közösen ellátogatott Miskolcra. Legújabb munkája, az Anora a Vörös rakétához hasonlóan a cannes-i versenyprogramban debütált, és ezúttal elnyerte a legfontosabb díjat, az Arany Pálmát. A CineFesten is versenyben lévő Anora címszereplője egy fiatal brooklyni szexmunkás, aki mesébe illő módon megismerkedik egy oligarcha fiával, akihez villámgyorsan feleségül is megy. A szülők nem nézik jó szemmel a váratlan frigyet, és az Egyesült Államokba utaznak, hogy a románc végét sürgessék. Baker új filmje a rendezőhöz méltóan a végletekig őrült, ugyanakkor társadalmilag releváns vígjáték.
Jelenetkép az Egy százalék indián című versenyfilmből
A fotón a rendező – forgatókönyvíró – főszereplő Hajdu Szabolcs látható
Hajdu Szabolcs rendező korábban a Fehér tenyérrel 2007-ben Miskolc Város különdíját, az Ernelláék Farkaséknál című filmjével 2016-ban pedig közönségdíjat nyert a CineFesten. Utóbbi filmmel kezdődő, majd a Kálmán-nappal (2023) folytatódó párkapcsolati trilógiájának utolsó darabja a most versenyprogramban szereplő, ősszel a mozikba kerülő Egy százalék indián. Egy haláleset újra összehoz három régi barátot. Útjaik az évek alatt társadalmilag szétváltak: egyiküket tanári állás várja Mexikóban, másikuk az alsó-középosztálybeliek életét éli, a harmadik pedig anyagilag teljesen lecsúszott. A társaságukhoz később csapódó barátnők egy ideig tűrik a beszólásaikat és bölcselkedéseiket, de egy idő után mindenkinek elege lesz a másikból. A fesztiválon szabadtéri vetítés keretében, versenyen kívül látható lesz a trilógia első két filmje is – ígérik a szervezők.
Jelenetkép A kegyelem fajtái című versenyfilmből
Balról jobbra: Margaret Qualley, Jesse Plemons és Willem Dafoe (© Forum Hungary)
A tavalyi CineFest legnagyobb szenzációja volt, hogy Yorgos Lanthimos Magyarországon forgatott filmje, a Szegény párák a Velencei Filmfesztivállal egy időben szerepelhetett a programban. Az alkotás aztán páratlan karriert befutva Velencében elnyerte az Arany Oroszlánt, majd később négy Oscar-díjat, köztük a legjobb női főszereplőnek (Emma Stone) járót. Lanthimos időközben elkészítette új filmjét, A kegyelem fajtáit, amellyel ismét a CineFest versenyprogramjában találkozhat először a magyar közönség. A három részre tagolható bizarr mese főszereplői a Szegény párák kiváló párosa, Emma Stone és Willem Dafoe mellett ezúttal Jesse Plemons, Margaret Qualley és Hunter Schafer. A filmben nyújtott alakításáért a három különböző szerepet is eljátszó Plemons a legjobb színész díját nyerte Cannes-ban.
Az egyre szaporodó újabb információk a fesztiválról a CineFest honlapján, ide kattintva lesznek megtalálhatók.
Forrás: CineFest