art&design
Nátyi Róbert, a kiállítás kurátora a megnyitón felidézte, az első biennálét 1983-ban rendezték meg. Egy olyan időszakban, amikor sokan úgy érezték, jönnek az új médiumok, jön a digitalizáció, vége a táblakép műfajának. A tárlat szervezői bizonyítani szerették volna, igenis van létjogosultsága a festészetnek - tudatta a művészettörténész, majd hozzáfűzte: még akkor is, ha bő negyven éve egészen mást gondoltak a táblaképről, mint mi most.
2008-ban a Regionális Összművészeti Központ vette át a biennálé - és vele éves váltásban a Szegedi nyári tárlat - szervezését. Mára e kiállítások anyagai következetes zsűrizés, erős szakmai szelekció után alakulnak ki - közölte a szakember.
Idén 650 alkotásból válogatták ki azt a százharmincat, melyet a közönség láthat a Reök-palota két szintjén - mondta a kurátor, hozzátéve: a be nem zsűrizett festmények között is van 130-150 olyan, melyekből összeállítható lenne egy országos tárlat anyaga.
A biennálé érdekes látleletet ad napjaink kortárs magyar művészetéről. Színes kollázsként egy pillanatképet rögzít, ugyanakkor a húsz biennálé katalógusa egyben már értelmezhető negyven év kis magyar művészettörténeteként - jelentette ki Nátyi Róbert.
A megnyitón adták át a biennálé díjait. A Szegedi Vízmű Zrt. díját a Szék előttem című alkotásáért Biro Tímea vehette át. A Hunguest Hotel Szeged elismerésével Kusnyár Evelin Megszerző című képét díjazták. Halmi-Horváth István Hommage Albers 231108 című alkotásával nyerte el a Kulturális és Innovációs Minisztérium díját. A Magyar Művészeti Akadémia díját Csáki Róbert kapta Liget I. és Liget II/ Álom című festményeiért. A szegedi önkormányzat elismerésével pedig Király Gábort jutalmazták A sziget című képéért.
Kép forrása: reok.hu