irodalom
Az elismerést először Makó városa, majd a Szépírók Társasága és a Fiatal Írók Szövetsége adta át, 2023-tól pedig a Magyar Irodalomtörténeti Társaság fogadta be. A 2024-es díjazott, Margócsy István nemcsak irodalomtörténészként, oktatóként és kritikusként meghatározó alakja a hazai irodalmi életnek, hanem szerkesztői munkája is kiemelkedő. A „régi” Mozgó Világ állandó kritikusaként, két évig pedig versrovata szerkesztőjeként dolgozott. 1989-től 2022-ig a 2000 című irodalmi folyóirat alapító szerkesztője, 1991 és 2001 között a Budapesti Könyvszemle (BUKSz) irodalomtörténeti rovatának vezetője volt, 2005-től az Irodalomtörténet szerkesztőségének tagja, de emellett könyvsorozatok szerkesztője, főszerkesztője is: az 1990-es évek elején például a Cserépfalvi Kiadó Poétika elnevezésű verseskönyvsorozatát szerkesztette; majd főszerkesztője volt az Unikornis Kiadó költészeti sorozatának, A magyar költészet kincsestárának (a sorozat befejező 25 kötetének erejéig).
Ezen kívül alapító-szerkesztője volt a kultikus 2000 folyóiratnak, amely hasábjain kapott helyett a magyar kritika egyik legizgalmasabb jelensége: a »margináliák«, ahol egy-egy kritikai írást a többi szerkesztő margón jegyzett kommentárja kísért. Az eszmei sokszínűség, a különböző vélemények és kommentárok egymás mellett való szerepeltetése a lap szerkesztésében is visszaköszönt.
A Janáky Marianna jóvoltából 100 ezer forinttal járó díjat, a Hézső Ferenc festőművész által felajánlott festményt, illetve az Antal Márta ékszerész által készített egyedi ezüst kitűzőt 2024. május 9-én, a Magyar Irodalomtörténeti Társaság Csáth Géza életműve és hatása című konferenciáján adták át. Az Osvát Ernő-díj következő átadója várhatóan 2025 tavaszán lesz.
Képe forrása: ELTE Online / Végh Bence