színház
Shakespeare Lear királyának különleges adaptációját Valerij Fokin orosz rendező, a szentpétervári Alekszandrinszkij Színház igaztatója állítja színre, aki olyan produkciókat rendezett már a Nemzeti Színházban, mint A krokodilus vagy a Rex. A mű szerzője a rendező fia, Kirill Fokin orosz író, drámaíró, aki például a Rex című darabot is írta - hangzott el a produkció keddi, budapesti sajtótájékoztatóján.
A King Lear Show egy népszerű televíziós csatorna stúdiójában játszódó grandiózus valóságshow, amelyben élő közvetítések, háborús krónikák és reklámok váltogatják egymást és időnként a nézőket is bevonják a játékba - hangzott el az eseményen.
Kirill Fokin a darab kapcsán úgy vélekedett, hogy Shakespeare ideje óta a hatalom logikája erőteljes változáson esett át, a hatalmi ágazatok közé tartozik a hagyományos és a közösségi média is. "Manapság a hagyományos médiában showműsorokat gyártanak a nézők számára, a közösségi médiában pedig mindenki a saját reality show-ját közvetítheti a világ felé" - hangsúlyozta a darab szerzője.
Valerij Fokin úgy fogalmazott, hogy a shakespeare-i történet örök, amely rólunk, emberekről szól, az alapján íródott a King Lear Show. A produkció kapcsán kifejtette, hogy a showműsor műfajára azért van szükség, mert a vidám, szórakoztató, vonzó csomagolásban tálalt történet komoly üzenet közvetít.
Alekszej Tregubov, a produkció díszlet- és jelmeztervezője elmondta, hogy sajátos vizuális kollázst tervezett a színpadra. Szerinte a darab rendkívül izgalmas, mert nem lehet érezni a határt valóság és illúzió között, és ez folyamatosan feszültségben tartja a nézőt. Ezt segíti a látványvilág, amely követi a darab fordulatait. Kiemelte, a nézők maguk is a színpadon helyezkednek el, amelyhez a Nemzeti Színház egyedülálló helyszínt biztosít. A színház rendkívül sokrétű, gazdag színpadtechnikával rendelkezik, amelyet maximálisan ki is használnak, és magát a színpadot is díszletként kezelik.
A King Lear Show főszerepét Schnell Ádám játssza, a három lányának szerepét Söptei Andrea, Tóth Auguszta, valamint Polyák Anita egyetemi hallgató alakítja. Az előadásban többek közt Szilágyi Ágota, Szarvas József és Berettyán Sándor is színpadra lép. A produkció koreográfusa Igor Kacsajev, dramaturgja Kozma András.
Az eseményen kiosztott sajtóanyag szerint az eredeti drámából ismert szereplők új kontextusban jelennek meg, a mai világunkat egy alternatív univerzumban ábrázoló előadás révén Shakespeare műve újfajta értelmezést nyer. Mint írják, a darabban zajló cselekmény egyik központi motívuma a Lear Corporation, a világ legnagyobb médiaholdingja, amelynek a jövője forog kockán. Lear, a társaság elnöke próbára akarja tenni a három lányát, hogy eldönthesse, kire hagyja médiabirodalmának vezetését, végül azonban a saját próbatételét kell kiállnia, mindezt egy élő showműsorban. Az előadás egy tragikomikus színpadi látomás, amelyben felbukkannak Shakespeare-idézetek és a főszereplő őrült lázálmán keresztül Lear szelleme szólítja meg a közönséget.
Kép forrása: Nemzeti Színház