bezár
 

art&design

2024. 04. 25.
A roma kultúrát bemutató kiállítások nyílnak a szegedi Fekete házban
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A roma kultúrát bemutató kiállítások nyílnak a szegedi Fekete házban A roma kultúrát bemutató tárlatok nyílnak a szegedi Fekete házban, csütörtöktől Balázs János salgótarjáni festő különleges alkotásai, péntektől a világ első roma divatstúdiója, a Romani Design gyönyörű ruhái láthatók a Móra Ferenc Múzeum kiállítóhelyén - tájékoztatta Hegedűs Anita, a közgyűjtemény sajtóreferense szerdán az MTI-t.

Balázs János festő, költő 1905-ben született, kisgyermekként félárván maradt, ekkor költözött be a család Salgótarjánba a pécskődombi cigánytelepre, ahol maguk által tákolt putriban éltek. Balázs János komoly szegénységben nőtt fel, majd kezdett festeni és verseket írni.

prae.hu

A hadifogságból hazatérve elvonultan élt, egyfajta remeteként folytatta munkásságát. Barátai, tisztelői vittek neki vásznat és festéket, hogy alkotni tudjon. A szegedi kiállításon különleges látványvilágú festészetét és egyedi verseit is megismerhetik a látogatók.

A Romani Design a világ első roma divatstúdiója, amely 2010-ben alakult. Célja, hogy a tradíciókra alapozva, a divat segítségével támogassa a roma közösségek integrációját. A társadalmi felelősségvállalás jegyében tervezik meg kollekcióikat, egy-egy általuk közvetíteni kívánt üzenet mentén. Olyan ruhákat, ékszereket és kiegészítőket készítenek, amelyek modern módon építenek a roma hagyományokra. Emellett fontosnak tekintik a fenntarthatóságot is: a textilhulladékot sokféleképpen - például táskamintaként, fülbevalóként - hasznosítják újra.

A szegedi tárlaton a stúdió kollekcióiba, valamint az általuk folytatott kultúrmissziós, aktivista tevékenységbe is betekintést nyerhetnek a látogatók.

Kép: Balázs János, forrás: Dornyay Béla Múzeum honlapja

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Bill Viola, a videóművészet úttörőjének tárlata Budapesten
art&design

A besorolás deficitje
Megnyitószöveg Dóra Emese és Hu-Yang Kamilla közös kiállításához
A Present Eye Looking to the Past című kiállításról

Más művészeti ágakról

Gyerek- és kamasz perspektíva a magyar irodalomban
Révész György: Éjfélkor


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés