bezár
 

irodalom

2009. 09. 28.
Benedek Elekre emlékeznek Székelyföldön
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A mai és a tegnapi gyermekek, azaz a mai felnőttek együtt emlékeznek meg ezekben a napokban Székelyföld szívében Benedek Elekről, a híres mesemondóról születésének 150. és halálának 80. évfordulója alkalmából.

Háromszéken (a hagyományos székelyföldi közigazgatási egységben) ezt az esztendőt Benedek Elek-emlékévnek nyilvánították, melynek keretében szeptember 25. és 30. között nevéhez és munkásságához fűződő ünnepségsorozat zajlik. Tulajdonképpen hármas évfordulóról van szó: nem csupán születésének és halálának évfordulója ad alkalmat az ünnepségekre, hanem az is, hogy negyven esztendővel ezelőtt hozták létre az emlékházat Benedek Elek szülőfalujában, Kisbaconban.

Az emlékünnepség pénteken kezdődött Sepsiszentgyörgyön a Bod Péter nevét viselő megyei könyvtárban. A rendezvénysorozat programján tudományos konferencia, könyvvásár, mesefilmvetítés, mesevetélkedő egyaránt szerepel és olyan gyermekrajz-versenyt is szerveznek, amelyen a résztvevők a Benedek Elek alkotásai által ihletett rajzaikat készítik el. A program része a Kárpát-medencei gyermekfolyóiratok találkozója, ezen az erdélyi és magyarországi kiadványok mellett szerbiai, horvátországi, felvidéki és kárpátaljai magyar gyermeklapok mutatkoztak be. Szeptember 30-án, az író születésének évfordulóján szobrot avatnak Kisbaconban.

A Gyermek a képzelet és valóság határán - a mese, az olvasás és a tanulás kapcsolódási pontjai címet viselte az a konferencia, amely megnyitotta a rendezvények sorát. Ezen Borbáth Erika, a Magyar Művelődési Intézet főigazgatója Benedek Elek életművéből merítve a mese társadalmi funkcióját helyezte előtérbe. Bálint Péter tanszékvezető főiskolai tanár meseértelmezése a Halál a mesében témát járta körbe Nagy Olga kolozsvári mesekutató értelmezésére alapozva.

A jövő hetén is gazdag programok várják az érdeklődőket, akik rajzfilmvetítésen, bábelőadáson, kézműves foglalkozásokon, kiállításokon, könyvbemutatókon vehetnek részt.

prae.hu

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

(kult-genocídium)
Kosztolányi Dezső Őszi reggeli című verséről
A Könyvfesztiválon Pierre Assouline-t kérdezték a Goncourt-díjról

Más művészeti ágakról

építészet

(kult-genocídium)
A 12. Primanima mint a magány és társadalmi kritika tükre


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés