film
A lengyel származású Polanski, akire liliomtiprás miatt súlyos börtönbüntetés várt volna, 1978-ban szökött az Egyesült Államokból Franciaországba, ahol letelepedett. Több mint harminc éve nem tette be a lábát amerikai területre, mert azonnal letartóztatták volna. Azokat az országokat is elkerülte, amelyeknek kiadatási egyezményük van az USA-val.
"Feleségét és gyermekeit nagyon megrázta a letartóztatás híre. Kérvényezni fogjuk a szabadon bocsátását. Aztán a kiadatása ellen vesszük fel a harcot" - mondta Hervé Termine, a rendező ügyvédje a Le Figaro című napilapnak. Mint hozzátette: Polanski keresztbe-kasul utazgatott a világban, tudomása szerint csak "az Egyesült Államokba nem látogatott el". Svájcban is volt egy faháza, s nem volt titok, hogy rendszeresen időzött ott.
"Tűrhetetlennek tartom emberileg, hogy több mint 30 évvel a történtek után egy 76 éves ember, aki nyilván semmiféle veszélyt nem jelent a társadalomra, s akinek művészi és emberi reputációja egyértelműen megalapozott, hogyan kerülhet akár egy napra is börtönbe" - jelentette ki az ügyvéd.
A rendezőt szombat este fogták el, amikor Zürichbe érkezett, hogy vasárnap átvegye filmes életműdíját a zürichi filmfesztiválon. Svájcnak van kiadatási egyezménye az Egyesült Államokkal.
A filmfesztivál moziján "Szabaságot Polanskinak" és "Ne adják ki" feliratú plakátok jelentek meg a rendezővel való szolidaritás jegyében. Bár a díj átadását elhalasztották, a műveiből összeállított retrospektív vetítéssorozatot megtartják - közölték a szervezők.
Radek Sikorski lengyel külügyminiszter és francia kollégája, Bernard Kouchner francia külügyminiszter megállapodtak, hogy közös felhívást intéznek a svájci és az amerikai hatóságokhoz Polanski szabadon bocsátása ügyében, s azt tervezik, hogy kegyelmet kérnek számára Hillary Clinton amerikai külügyminisztertől.
A svájci igazságügyi minisztérium szóvivője elmondta: 2005 óta volt érvényben Polanski ellen a nemzetközi elfogatóparancs, s eddig azért nem foganatosították, mert sohasem tudták, hogy a rendező mikor tartózkodik az országban.
Sandi Gibbons, a Los Angeles megyei kerületi ügyész irodájának szóvivője megerősítette, hogy a múlt héten kezdeményezték Polanski letartóztatását Svájcban. "Nem volt titok, hogy Zürichbe megy. Az interneten jelentették be" - közölte Gibbons.
A francia kulturális élet is felbolydult az eljáráson. "Elfogadhatatlannak tűnik, hogy egy nemzetközi kulturális eseményt, amely az egyik legnagyobb kortárs rendező előtt tiszteleg, arra használjanak fel, hogy a rendőrség elfogja őt" - fogalmaztak a filmrendezők és színészek petíciójukban.
A francia kulturális miniszter bejelentett, hogy Nicolas Sarkozy elnök figyelemmel kíséri az ügyet, és szintén azon van, hogy Polanski mihamarabb kiszabaduljon.