zene
A versenyt, amelyre az egész világról várják a 22 évesnél fiatalabb hegedűsök, szólista-tehetségek jelentkezését, a Fesztivál Akadémia Budapest nyári programsorozatának részeként rendezik.
A Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenyt Kokas Katalin Liszt-díjas hegedűművész, a Zeneakadémia docense és Kelemen Barnabás Kossuth- és Liszt-díjas hegedűművész, egyetemi professzor alapította a legendás hegedűtanárra, Fehér Ilonára emlékezve 2017-ben.
A versenyzőket neves hegedűművészekből és pedagógusokból álló nemzetközi zsűri értékeli, a zsűri elnöke a kezdetektől a legendás Fehér Ilona-tanítvány, Shlomo Mintz hegedűművész és karmester, aki idén nyáron is Budapestre érkezik a Fesztivál Akadémia meghívására.
A Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny a FAB komplex, háromlépcsős versenyrendszerének legmagasabb szintű megmérettetése összetett versenyanyaggal, két korcsoportban.
A verseny szerves részét képezik a zsűritagok mesterkurzusai. A résztvevők a FAB fesztiválprogramján, annak koncertjein is részt vehetnek. Az eseménysorozat tehát nemcsak arra kíván lehetőséget teremteni az ifjú hegedűsöknek, hogy tehetségükkel megmutatkozzanak a nagyvilág előtt, hanem arra is, hogy a legjobbaktól tanuljanak a mesterkurzusokon és a kamarakoncerteken.
Az elmúlt években a FAB művészei több, mint 1100 gyermeknek adtak egyéni mesterkurzust Kárpát-medence-szerte és csaknem 400 tanárral állnak kapcsolatban, akiknek lehetősége van arra, hogy ötpontos, vagy akár 30 pontos akkreditált továbbképzésben elszámolják részvételüket.
A képzésekhez kapcsolódik a FAB versenyrendszere, ahol korosztályonként egyre nagyobb versenyanyaggal mérhetik össze tudásukat a résztvevő gyerekek, fiatalok.
A FAB rendszerében három verseny szervesen épül egymásra. A Halász Ferenc Országjáró Tehetségkutató a legkisebbeknek szól, 6 éves kortól. Ezt követi a Hubay Jenő Nemzetközi Hegedűverseny, amely kilenc közép-kelet-európai ország versenye 9 éves kortól 22 éves korig. Döntősei automatikusan meghívást kapnak a Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenyre, amely az egész világra kiterjedő, magas összdíjazással járó verseny, három fordulós nagy versenyanyaggal.
A korábbi négy versenyen alkalmanként 50-70 fiatal mérette meg magát a legtöbb európai országból és az Egyesült Államokból, Kanadából, Japánból, Kínából, Törökországból, Dél-Koreából és Ausztráliából.
Kép forrása: Fesztivál Akadémia Budapest Facebook oldala