építészet
A magyar kiállítás 12 hazai pályaelhagyó építész szakmán kívüli sikerprojektjét fogja bemutatni, és egyben esettanulmányként használni egy átfogó szakmai helyzetjelentés elkészítése céljából. A sikertörténetek és a helyzetjelentések együttes bemutatása egyszerre nyújt szubjektív és tényszerű képet az építészet globális állapotáról - olvasható a Ludwig Múzeum MTI-hez eljuttatott szerdai közleményében. A közlemény szerint a tervezett kiállítás a Biennále főkurátora, Carlo Ratti kiáltványára reflektál, aki szerint "ahhoz, hogy szembenézhessünk a lángoló világgal, az építészetnek a körülöttünk lévő összes intelligenciát mozgósítania kell".
A közleményben idézik Fabényi Julia nemzeti biztost, a Ludwig Múzeum igazgatóját, aki felidézte, hogy legutóbb egy nemzetközi szinten jegyzett magyar építészeti teljesítmény, az új Néprajzi Múzeum állt a Magyar Pavilon kiállítása fókuszában. Méltatása szerint a Ludwig Múzeum 2025-ös kiállításának merészen szubjektív, ugyanakkor kutatással megalapozott fiatal generációs nézőpontja joggal számíthat a nemzetközi szakmai közönség figyelmére.
Pintér Márton kritikai alapállása szerint a Velencei Nemzetközi Építészeti Biennále "építészeti Ki mit tud szellemében legyártott elitista tartalma a gyakorlatban alkalmazhatatlan" - írták a közleményben.
"Az építészet mára elveszítette meghatározó filozófiai, társadalmi és kulturális szerepét, csupán a folyamatosan változó piaci igényeket képes kiszolgálni. Ez a tendencia az irányadó elvek elkopásával, az építészet alkotóerejének elvesztésével és piaci igényekre szabott, egysíkúan tömegképzett épített környezettel jár" - emelte ki a kurátor.
A közlemény szerint a Magyar Pavilon a szakmán kívüli sikertörténetek bemutatásával nyújt perspektívát a komplex építészeti tudás alternatív alkalmazására, egyúttal globális viszonylatban is diagnosztizálja a szakma nívóvesztésének legfőbb okait.
A Nincs itt semmi látnivaló, amely egy valaha volt rangos, mára elhagyatott építészirodába invitálja a látogatót, "archiválja a nívós múltat, ünnepli az építészeti tudás migrálását, kritizálja a jelenlegi normákat és cselekvésre szólítja fel az új generációt" - hangsúlyozták a közleményben.
A kiállítás kurátora Pintér Márton egyetemi oktató, építész, aki a 2014-es Velencei Építészeti Biennále egyik fő kiállításának, a Monditalia építész-kutató csapatának tagja volt. Idén védi meg doktori disszertációját a Breuer Marcell Doktori Iskolában. A kutatócsapat tagjai: Böröndy Júlia, Graf András és Manhertz Ingrid - áll a közleményben.
A 19. Velencei Nemzetközi Építészeti Biennálét 2025. május 24. és november 23. között rendezik meg.
Kép forrása: a projekt prezentációja