színház
Závogyán Magdolna, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkára a fesztivál március 5-ei budapesti sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy a MITEM és a nagyszabású színházi olimpia új fejezetet nyitott a kulturális diplomácia területén is. A találkozó immár a második évtizedébe lépve tesz tanúságot az összetartozás, a kölcsönös tisztelet, az érdeklődés, a sokszínűség gazdagító ereje és a művészet egyetemessége mellett. Hozzátette, a MITEM Magyarország jó hírét, művészeti, szervezési, szakmai kompetenciáját hirdeti az egész világban, emellett "nemzetközi léptékű közösségformáló platform, szakmai szellemi műhely, találkozás, párbeszéd és közös gondolkodás jelenről, jövőről, művészetről és kultúráról".
A MITEM a kulturális diplomácia egyik sarokköve, az idei találkozó különlegességét a magyar-török kulturális évad adja. Hoppál Péter, az évad előkészítéséért és lebonyolításáért felelős kormánybiztos elmondta, a közös kulturális évadhoz csatlakozva a MITEM-re két török előadás érkezik. Április 18-án az Isztambuli Városi Színház előadásában a Háború és béke színpadi adaptációja, valamint április 20-án a Kemal Tahir műve alapján készült Államanya című előadás látható. A Nemzeti Színház és a Magyar Nemzeti Táncegyüttes közös produkcióját, a Körhinta című darabot május 22-én és 23-án mutatják be az Antalya Nemzetközi Színházi Fesztiválon.
Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója nyomatékosította, a színházi olimpia sikere visszaigazolást, megerősítést adott számukra abban, hogy a kultúra az az eszköz, amely bármilyen konfliktus fölé hidakat tud építeni. A MITEM a világ egyik legszabadabb színházi fesztiválja, ahol nincsenek kötelező témák, mindenki szabadon fogalmazhat, mondhatja el véleményét, csak a művészi színvonal számít. "A fesztiválra a világ legjobb színházai jelentkeznek. Ott vagyunk Európa legfontosabb színházi találkozóinak térképén" - tette hozzá.
A találkozót Diana Dobreva bolgár rendező Odüsszeusz című előadása nyitja. Diana Dobreva hangsúlyozta, a színház az a hely, amely megvédi az emberiség érzelmi emlékezetét. "Éppen ebben az érzelmi emlékezetben bújik meg az a remény, hogy meg tudunk menekülni a gonosz elől" - nyilatkozta. Arról is beszélt, hogy a színház a találkozások és az együttműködés helyszíne, és azáltal, hogy utazik, mindig újjászületik, ezt várja a fesztiválon a saját előadásától is.
Kulcsár Edit Ágota, a MITEM főszervezője elmondta, fotókiállítás, szakmai események, beszélgetések is gazdagítják a programot. Számos visszatérő alkotó vesz részt a fesztiválon, az előadások témáit az emberiség nagy sorsfordító pillanatai adják.
A MITEM-en lesz a világpremierje Alessandro Serra olasz rendező Tragédia - Oidipusz éneke című előadásának, és Jan Fabre belga művész nyolcórás, Mítikasz-csúcs (az Olümposz tetején) című produkciója is látható. Theodórosz Terzopulosz Beckett Godot-ra várva című darabjával érkezik, tanítványa, Szavvasz Sztrumposz görög társulata pedig Csehov Sirály című drámáját mutatja be. A programban helyet kapott a litván Rimas Tuminas Tel-Avivi Anna Karenina-rendezése is. Tata Tavdishvili és Tato Geliashvili rendezésében Az ember tragédiáját kortárstánc-produkcióként láthatja közönség. Avtandil Varszimasvili rendező a Tbiliszi Színházi Központ & Liberty Színház A lovakat lelövik, ugye? című produkcióját hozza a Budapestre. A Kassai Állami Színház az Anne Frank naplója című modern táncelőadással érkezik. A Mazsit Gafuri Baskír Állami Akadémiai Drámaszínház pedig névadója egyik műve alapján készült darabbal, a Kitagadottakkal érkezik a MITEM-re.
Kép forrása: Nemzeti Színház