bezár
 

építészet

2009. 09. 24.
Meghalt Jurcsik Károly Kossuth- és Ybl-díjas építész
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Meghalt Jurcsik Károly Kossuth- és Ybl-díjas építész, a funkcionalista építészet magyarországi nagymestere - tudta meg az MTI özvegyétől, Jahoda Maya belsőépítésztől.

prae.hu

A 81 éves építész kedden lakóhelyén, Győrben hunyt el. Jurcsik Károlyt - kívánsága szerint - elhamvasztják és hamvait otthonában fogják őrizni - közölte az özvegy.

Jahoda Maya elmondta, Jurcsik Károly rengeteget dolgozott, s megvalósult építészeti tervei közül igen büszke volt az orgoványi kultúrházra, a szekszárdi városközpontra, a soproni erdei iskolára és a győri Páva utcai családi házas telepre.

Jurcsik Károly Pécsett született 1928-ban. 1948-ban remek rajztudása miatt fölvették a Budapesti Műszaki Egyetemre és a Képzőművészeti Főiskolára is, de végül a műszaki egyetemen diplomázott.

Tervezőmunkája mellett tanított is: 1966 és 1971 között az Iparművészeti Főiskolán, a műszaki egyetemen pedig 1979-ig oktatott, majd Győrbe költözött s ott is tanított a Széchényi Egyetemen. A GYŐRITERV főmunkatársa, majd a megye főépítésze volt. 1989-es nyugdíjba vonulása után is tervezett, rajzolt mindaddig, amíg szinte teljesen el nem veszítette a látását - jegyezte meg az özvegye.

Jurcsik Károlyra nagy hatást gyakorolt az angol-skandináv építészeti kultúra. 1964-ben az Angliában élő és tervező Goldfinger Ernő jóvoltából Jurcsik Károly egy évet töltött tervezőként Londonban. Hazatérte után a téglaépítészet egyik meghonosítója lett, jellemző vöröstéglás épületegyüttese a szekszárdi főtéren áll, míg a budafoki áruházat fehér téglából építette - részletezte Jahoda Maya.

Jurcsik Károly munkásságát számtalan kitüntetéssel ismerték el, ő a legbüszkébb a Kossuth-díjra, a két Ybl Miklós-díjra, az Állami Díjra és a Magyar Művészetért díjra volt - tette hozzá özvegye.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

építészet

Kritika a Kis magyar kockológia című kiállításról
építészet

Fényképkollekció a Tabán utolsó évtizedeiről
építészet

Cserépváraljai templomfelújítás és Micélium tudásköz-pont nyerte az idei Média Építészeti Díját
építészet

Breuer Marcell emlékkiállítás Pécsett

Más művészeti ágakról

Vajon tényleg Babits egyik költeménye ihlette Weöres Bóbita-versét?
art&design

Mihai Barabancea: Cyborg Dolphin Tears kiállítás és könyvbemutató
Sokszor nem halunk meg az Örkény Stúdióban
Frenák Pál: Lutte of Birds


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés