bezár
 

art&design

2023. 12. 15.
Kiosztották az Esterházy Art Award 2023 díjait
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
 Kiosztották az Esterházy Art Award 2023 díjait: a nyolcadik alkalommal meghirdetett pályázatra 262 művész jelentkezett, a független nemzetközi szakmai zsűri 18 pályaművet jelölt a díjra.

Az Esterházy Art Award-díjat 2009-ben alapította az Esterházy Privatstiftung, a díj odaítélésével pedig folytatódik az Esterházy hercegi család négy évszázadon keresztül gyakorolt, nagy hagyományokkal rendelkező mecénási tevékenysége - áll a közleményben. A jelölt művészek válogatott műveiből rendezett Breaking the Frame - Making Future című kiállítást péntektől 2024. március 3-ig láthatják az érdeklődők a Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeumban; a kétévente megrendezendő tárlat a fiatal magyar művészeti szcéna legmértékadóbb áttekintésének minősül.

prae.hu

Idén a zsűri Horváth Gideon, Mendreczky Karina és Kortmann-Járay Katalin, valamint Trapp Dominika alkotásait díjazta, az összesen 15 ezer euró értékű díj egyenlő arányban oszlik meg a három győztes pályamű között. A zsűri tagjai Fabényi Julia, a Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum igazgatója; Ulrike Groos, a Kunstmuseum Stuttgart igazgatója, a Camille Graeser Alapítvány kuratóriumi tagja, a müncheni Quivid Művészeti és Építészeti Bizottság tagja; Barbara Horvath, művészettörténész, a Kunst Haus Wien kurátora, az art hoc projects alapítója; Rieder Gábor szabadúszó művészettörténész, kurátor, szerkesztő; Ottrubay István, a díj alapítója, az Esterházy Privatstiftung elnöke; Szegedy-Maszák Zsuzsanna művészettörténész, kurátor, a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtár főmuzeológusa és Vitus Weh kurátor, a kultúratudományok kutatója, az Esterházy Privatstiftung művészeti tanácsadója voltak.

Idén először a közönség is szavazhat kedvenc alkotására, a nyertes művész jutalma, hogy részt vehet a díjazottak 2024 áprilisában, a kismartoni Esterházy-kastélyban nyíló kiállításán. Idén 262 pályaműből 18 alkotást jelölt a díjra a nemzetközi zsűri, Bede Kincső, Bernáth Dániel, Birkás Mona, Ember Sári, Gallov Péter, Horváth Gideon, Király Gábor, Kis Róka Csaba, Kristóf Gábor, Lőrincz Áron, Mendreczky Karina és Kortmann-Járay Katalin, Oláh Norbert, Pap Gábor, Pintér Gábor, Süveges Rita, Tollas Erik, Trapp Dominika, Vékony Dorottya műveit.

Mint a múzeum közleményében felidézi, az elismerést követően számos művésznek sikerült a nemzetközi áttörés. Példaként említették a 2017-es és 2019-es díjazottak, Keresztes Zsófia és Nemes Márton nevét: mindketten elnyerték a lehetőséget, hogy a nagynevű Velencei Biennále Magyar Pavilonjában állítsanak ki, Keresztes Zsófia 2022-ben mutatta be alkotásait, Nemes Márton pedig 2024-ben képviseli majd Magyarországot.

Az aktuális kiállítás címe: Breaking the Frame - Making Future arra utal, hogy a kiállított pozíciók közül feltűnően sok szakít a hagyományos, "autonómnak" vélt képformátumokkal, illetve ezeket sorozatokkal, műcsoportokkal vagy térbeli installációkkal váltja ki.

A korábbi győztesek: Horváth Dániel, Siegmund Ákos, a Borsos Lőrinc (2009), Király András, Szabó Ábel, Karácsonyi László Attila (2011), Csató József, Kaliczka Patrícia, Kovács Olívia (2013), Makai Mira Dalma, Kaszás Tamás, Tibor Zsolt (2015), Keresztes Zsófi, Ezer Ákos, Nagy Imre (2017), Győri Éva Andrea, Nemes Márton, Puklus Péter (2019), valamint Rózsa Luca Sára, Tranker Kata és Ulbert Ádám (2021) alkotói munkásságát az alapítvány továbbra is figyelemmel kíséri.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Kurátori bevezető
art&design

Az anyag mélyén című csoportos kiállításról
art&design

Isabela Muñoz Omega című kiállítása a Mai Manó Házban
Az acb Galéria Redők című tárlatáról

Más művészeti ágakról

Marék Veronika kapta a Magyar Gyermekkultúra Mestere Díjat
(kult-genocídium)
A 12. Primanima mint a magány és társadalmi kritika tükre
Matthäus Wörle Ahol régen aludtunk és Miklós Ádám Mélypont érzés című dokumentumfimje a 21. Verzió Filmfesztiválon


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés