film
A díjjal az indoklás szerint a kollégái körében nagy tiszteletnek örvendő és a közönség által világszerte ünnepelt Tarr Béla rendezői munkássága mellett a politikai nézeteit határozottan képviselő személyiség előtt is tisztelegnek.
Az életműdíjat az Európai Filmdíjak 36. díjátadó ünnepségén veheti át a rendező december 9-én Berlinben.
Az EFA közlése szerint Tarr Béla a hatodik filmrendező, aki elnyeri ezt az elismerést. Korábban Manoel de Oliveira, Michel Piccoli, Michael Caine, Andrzej Wajda és Costa-Gavras kapta meg.
A The Hollywood Reporter felidézte, hogy Tarr 16 évesen kezdte filmes szárnypróbálgatását. Első nagyjátékfilmje az 1979-es Családi tűzfészek volt. Panelkapcsolat című filmje 1982-ben elismerésben részesült a Locarnói Nemzetközi Filmfesztiválon. 1984-ben mutatták be Őszi almanach című filmjét, amit a Kárhozat követett. Utóbbit 1988-ban jelölték az Európai Filmdíjra.
Tarr egyik legismertebb filmje a 450 perces Sátántangó, amit Krasznahorkai László azonos című regényéből forgatott, és amely 1994-ben elnyerte a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál Forum szekciójának Caligari-díját. A Sátántangó jól példázza Tarr Béla egyedi stílusát, amelynek jellegzetessége a sajátos ritmus, és hogy hosszú, vágás nélküli, fekete-fehér felvételekkel komponálja filmjeit.
Tarr emblematikus filmjei között szerepel még a Werckmeister harmóniák és A londoni férfi című alkotás is. Utóbbi Georges Simenon azonos című regényének adaptációja, amelynek főszerepét Tilda Swinton játszotta, és 2007-ben a versenyprogramban mutatták be a cannes-i filmfesztiválon, amely két évvel korábban az év külföldi filmeseként ünnepelte a rendezőt.
A torinói ló című filmje 2011-ben a Berlinalén elnyerte a zsűri Ezüst Medve-díját, a FIPRESCI-díjat, és jelölték az Európai Filmdíjra is.
Tarr 2013-ban alapította a film.factory filmiskolát Szarajevóban, és 2016-ban oda is költözött.