film
A fesztivál repertoárja ez évben is nagyon változatos; elsőfilmesek, gyerekfilm-készítők és filmjeikkel mesterprogramban szereplő alkotók is bemutatkoznak.
A redezvény egyik fő porgramja a Fiatal rendezők versenye, melyben számos magyar alkotás is szerepel. Látható lesz például Erhardt Domonkos Berlinálén díjazott, MOMÉ-n készült diplomafilmje, a Szemem sarka, amely két fiatal véletlen találkozásának története. Buda Flóra Anna a Cannes-i Arany Pálma-díjas és a Szarajevóban is díjazott 27 című animációját is vetíteni fogják. A rendezőnő filmje sajátos műfajt képvisel, ”szociopornó”-ként emlegetik. Hegyi Olivér legújabb filmje, a Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon (KAFF) legjobb rövidfilm díjával elismert A szív kertje egy festőművésznek készülő fiatal történetét meséli el. A vetítés különlegességét az adja majd, hogy Olivér nemcsak rendezői szerepben, hanem rapperként is bemutatkozik, DJ-estre számíthat a közönség.
A kísérletező fiatal filmesek mellet érett filmesek is megjelennek, a Mesterek versenyprogramban olyan alkotásokkal találkozhatnak a nézők, mint Lucija Mrzljak és Morten Tsinakov Eeva című észt-horvát koprodukcióban készült filmje, amelyet berlini debütálása után a legnagyobb animációsfilm-fesztiválokon, Annecyban, Zágrábban és Ottawában is díjaztak. Joseph Pierce SKÁLA (SCALE) című novellaadaptációja is e versenyprogram része, amely egy drogfüggő értelmiségi apa hallucinációiba enged bepillantást. A válogatásban továbbá az észt animáció „fenegyereke”, Kaspar Jancis egy bábfilmje (Antipolisz), illetve az 1970-es évek óta aktív svájci mester, Georges Schwizgebel legújabb festményanimációja, az Egy képről... egy másikra is látható lesz. A magyar rendezőket idén Erdélyi Judit, valamint a Lengyelországban élő Ducki Tomek képviseli egy-egy új filmmel.
Erhardt Domonkos: Szemem Sarka
(Fiatal rendezők versenye)
Egy új versenyprogram is színre került idén, ez pedig a Sziluettek versenyprogram. E kategória kísérleti, provokatív és rendhagyó animációs rövidfilmeket sorakoztat fel, melyek a társadalmi együttélés, a családi kötődések, az ökológiai rémálomok és a szexpozitivitás témáival foglalkoznak.
Idén sem maradhatnak el a gyerekeknek szóló filmek és programok, ezeket a Gyerekfilmes versenyprogram garantálja az érdeklődőknek. Buzási Gyopár KAFF-on a legjobb TV-sorozat díjával elismert Szorít a ház című fergeteges hangulatú, kollázstechnikával készített rövidfilmje mellett többek között francia, német és orosz rendezők mesefilmjei kaptak helyet a programban. A kamaszokat célzó PrimaTeen programba válogatott filmek a középiskolás korosztályt érintő fontos témákat feszegetnek, mint a testkép, a párkapcsolatok, a bullying vagy a gyász.
Buzási Gyopár: Szorít a ház
(Gyerekfilmes versenyprogram)
A versenyek mellett panorámaprogramokat, klasszikus és kortárs, akár egészestés filmeket is élvezhet a közönség a fesztivál 4 napja alatt. Az idei Berlinálén nagyjátékfilmmel debütáló Szabó Sarolta és Bánóczki Tibor rendezőpáros új rövidfilmjét, a Metropolitan Egyetem animációs tanszékén az elmúlt években készült sikeres diplomafilmekből álló válogatását, (Bemutatkozik a METU Anim), illetve Molnár Jacqueline könyvillusztrátor 2002-ben készített festői animációs „naplófilmjét”, a Pirosvirágú narancskéket is vetítik. Egy izgalmas, magyar rövidfilmekből látható válogatást, a Szakítsd át a horizontot! is megnézhet majd a Budaörsre látogató közönség.
Idén két egyedülálló mozifilmet tűz műsorra a fesztivál. Visky Ábel filmrendezőnak, az idei Primanima zsűritagjának Mesék a zárkából című dokumentumfilmjét és az idén Annecyban díjazott, cseh-szlovák-magyar koprodukcióban készült animációt, a Tomi, Polli és a Varázsfényt.
Primanima Academy a szakmai fórumoknak is helyet ad, mesterkurzust tart az angol Joseph Wallace bábfilmrendező A stop-motion rejtelmei címmel, valamint a tavalyi Primanima fődíjasa, Alexander Gratzer osztrák filmrendező is A tévedés öröme címmel. Az angol nyelvű mesterkurzusok mellett Tanítani haszontalan, kivéve ha felesleges (?) című magyar nyelvű kerekasztal-beszélgetésen a gyerekek vizuális neveléséről lesz szó szülői, pedagógusi és alkotói nézőpontból.
A kiállítások iránt érdeklődőknek is kedvez a fesztivál, 3 kiállítás is várja idén az érdeklődőket: Láng Orsolya író-grafikusművész-filmrendező Idővonal kiállítása, válogatás Molnár Jacqueline grafikusművész illusztrátor, animációs filmrendező könyvillusztrációiból, Karanténnaplójából és a B terv sorozat című társadalmi felhívásokból álló képeiből, valamint a Countryside Animafest Cyprus és a Primanima együttműkédésben megvalósuló nemzetközi workshopon készült audiovizuális installációja is bemutatkozik.
Szintén idén először rendezik meg a Primanima Market design vásárt is, ahol kortárs képzőművészek design termékei és kincsei lesznek megvásárolhatók.
A teljes program ide, a jegyek és bérletek pedig ide kattintva érhetők el.
Forrás és borítókép: Primanima