art&design
Az MNB-Ingatlan pénteki közleménye szerint a jegybank 2020-ban kezdte el kortárs gyűjteménye építését, elsősorban a magyar geometrikus absztrakt és a neoavantgárd irányzat művészeire fókuszálva, akik a hatvanas-hetvenes években együtt haladtak a világ legprogresszívabb irányzataival. A gyűjteményezés azóta kiegészült a középgenerációs és a legfiatalabb korosztály munkáival.
Mint felidézik, a tárlat anyaga a Pesti Műhely alapító tagjaira koncentrál, akik 1971 és 1988 közt szitanyomó tevékenységgel foglalkoztak, és a korszak meghatározó művészeti közösségét alkották. A Pesti Műhely minden tagjától (Bak Imre, Fajó János, Hencze Tamás, Keserü Ilona, Mengyán András és Nádler István) több fontos alkotás is szerepel a Magyar Nemzeti Bank gyűjteményében, ezekből válogatott Sárvári Zita kurátor, kiegészítve a Fajó Alapítvány saját anyagával és kölcsönzött művekkel - áll a közleményben.
A közlemény idézi Hamvai Kingát, a gyűjtemény gondozásáért felelős MNB Arts and Culture divízió vezetőjét, aki elmondta, hogy a divíziónak nincs saját kiállítótere, de folyamatosan keresik a lehetőséget, hogy gyűjteményüket láthatóvá tegyék a nagyközönség számára is. Az MNB gyűjtemény nemzetközi bemutatása nemcsak a bank, hanem az ország imázsát is pozitívan befolyásolja - hangsúlyozta a divízió vezető.
Mint írják, az MNB Arts and Culture által gondozott gyűjtemény missziója: a hazai közönség mellett külföldön is láthatóvá tenni az MNB kortárs gyűjtemény anyagát. A kiállítás-sorozat Kína számos nagyvárosában augusztus 19-től szeptember 17-ig lesz látható.
Kép: Fajó János: Csepp – wikipedia